W połowie września zakończyła się budowa pierwszego deszczowego ogrodu przy probostwie parafii pw. św. Michała Archanioła. Dumni parafianie, a także wszyscy chętni mieszkańcy, mogą podziwiać to wyjątkowe miejsce, które oprócz tego, że stanowi przestrzeń dla wspaniałych spotkań, przyczynia się także do poprawy jakości środowiska.
Od czego się zaczęło?
Na początku tego roku Parafialny Zespół Caritas wraz z księdzem proboszczem Andrzejem Oczachowskim złożył projekt w ramach programu: Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych organizowanego przez Caritas Polska. Projekt nosił nazwę: Parafia z klimatem – Laudato Si w praktyce. Najlepsze zgłoszenia miały otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu grantowego dla Parafialnych Zespołów Caritas na lokalny projekt ekologiczny ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z wielką radością przyjęto wiadomość, że wniosek został najwyżej oceniony w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a dofinansowanie, które udało się pozyskać, wyniosło 12 500 zł.
W miarę rozwoju sytuacji wsparcie finansowe a także pomoc w zakresie promocji zaoferowało również Miasto Nowa Sól, wyrażając tym samym głębokie przekonanie, że ogród dla klimatu może stać się także kolejną, wyjątkową wizytówką miasta.
Inspiracją do powstania programu była encyklika Laudato si’ Papieża Franciszka. Zarówno projekt Caritas Laudato si’, podobnie jak wezwanie Papieża, mają obudzić w społeczeństwie potrzebę ekologicznej wrażliwości. Poprzez promocję encykliki wskazywane są właściwe postawy i zachowania, a także podpowiedzi jak wprowadzić jej założenia do codziennego życia. Dzięki temu w łatwy sposób można zrozumieć, dlaczego ekologiczne życie jest tak bardzo ważne. Bo przecież – cytując Papieża – „Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich” a „Prawdziwe podejście ekologiczne zawsze staje się podejściem społecznym”.
Parafialny projekt zakłada magazynowanie wody opadowej, celem wykorzystania jej do nawadniania terenu. Ponadto zaplanowano budowę kompostownika, domków dla owadów i jeży, a także zwiększenie powierzchni o zróżnicowanej roślinności, co pozwoli pozytywnie wpłynąć na bioróżnorodność terenu. Centrum stanowi ogród modlitewny, porastany przez trzmieliny i bluszcz, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. W planach nie zabrakło też miejsca do uprawy biożywności. Łączna powierzchnia ogrodu dla klimatu zakładała ok. 50 m2, porastanych przez rodzime gatunki, które pozwalają zachować odpowiednie warunku dla owadów i nie tylko.
Przygotowania do budowy rozpoczęły się bardzo wcześnie. Jeszcze przed wakacjami Parafialny Zespół Caritas spotykał się kilkukrotnie, by omówić projekt ogrodu, a także potrzeby, jakie stawia przed nami środowisko. Budowa została zaplanowana na wrzesień, choć większość prac wymagała ustalenia jeszcze w okresie wakacyjnym. Ostatecznie całość powstała dzięki zaangażowaniu chętnych parafian i pań z Parafialnego Zespołu Caritas.
Dużym wyzwaniem, jak się okazało, był także zakup odpowiednich roślin. Fachową pomoc, a także piękne nasadzenia udało się uzyskać w szkółce w Przytoku. W sfinansowaniu zakupu pomógł nowosolski Urząd Miejski, oferując dofinansowanie w wysokości ponad 2 tys zł. Efekty można podziwiać na zdjęciach i bezpośrednio, odwiedzając ogród.
Nowy ogród deszczowy opiera się na budowie tzw. Climate Garden, czyli siedmiu połączonych ze sobą mikroogrodów. Jego głównym celem są działania adaptacyjne do zmian klimatu, między innymi poprzez wykorzystanie deszczówki do nawadniania, a także zastosowanie rodzimych gatunków, które są przyjazne dla owadów.
Ogród deszczowy zakłada budowę naziemnego zbiornika do magazynowania wody opadowej wraz z systemem umożliwiającym nawadnianie lokalnych terenów zielonych, w tym także elementów Climate Garden.
Drugim sposobem wykorzystania zmagazynowanej wody opadowej jest jej grawitacyjne doprowadzenie do ogrodu retencyjnego, czyli złoża hydrofitowego, do którego trafia nadmiar wody deszczowej z naziemnego zbiornika. Ogród samoistnie nawadnia otaczającą roślinność, uprzednio usuwając z wody opadowej zanieczyszczenia.
Ogród bioróżnorodności i biożywności to strefa, w której królują rośliny miododajne, łąka kwietna, drzewka owocowe i zioła. W tych mikroogrodach umieszczone zostały także poidełka dla pszczół i hotele dla jeży. Całość nawadniana jest wodą deszczową i nawożona z ogrodu bioodpadkowego. Nasadzenia tworzą odpowiedni mikroklimat dla rozwoju owadów, a także promują zdrową i ekologiczną żywność.
Na prawidłowy rozwój roślinności wpływa także naturalny nawóz, który uzyskiwany jest w drewnianym kompostowniku, stanowiącym ogród bioodpadkowy. Na porośniętej pnącą roślinnością konstrukcji umieszczono także domki dla owadów.
Ogród wertykalny to zielona ściana, która z czasem porośnie pergolę, a także kompostownik. W ten sposób naturalnie wytworzy się żywy ekosystem, który będzie wpływać lokalnie na poprawę jakości powietrza.
Cała przestrzeń będzie zarówno schronieniem dla ptaków i owadów, jak i miejscem do spotkań i kontemplacji. Wieczorami oświetlenie zapewniają lampki, które zasilane są z panelu fotowoltaicznego. Takie działanie pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej. W ogrodzie modlitewnym zaobserwować można również tabliczki z inspirującymi cytatami z encykliki Laudato si’.
Nie da się ukryć, że ogród robi wielkie wrażenie, a także zaprasza do siebie wszystkich chętnych, którzy chcą podnieść swoją świadomość na temat tego, w jaki sposób mogą przyczynić się do poprawy jakości naszego wspólnego dobra, jakim jest środowisko.
opracowała: Oliwia Poźniak