Na terenie przyszłej inwestycji przy ul. Zawadzkiego „Zośki” odbyła się dziś (23. czerwca) konferencja prasowa, podczas której podpisano ważną dla miasta umowę między Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową KZN Lubuskie Trójmiasto a firmą Agrobex – wykonawcą zadania. Przedmiotem umowy jest budowa 65 nowoczesnych mieszkań komunalnych w Nowej Soli.

W wydarzeniu wzięli udział: Prezydent Nowej Soli Beata Kulczycka, przedstawiciel SIM KZN Lubuskie Trójmiasto Maciej Derejczyk, prezes Agrobexu Krzysztof Kruszona, a także szef Zakładu Usług Mieszkaniowych Mariusz Smolarczyk.

Budowa mieszkań komunalnych to dziś jedno z największych wyzwań dla samorządów. Coraz mniej młodych ludzi stać na zakup własnego M. Rynek wynajmu jest drogi, a kredyty trudno dostępne. W tym kontekście inwestycja przy ul. Zawadzkiego „Zośki” nabiera szczególnego znaczenia, bo odpowiada na realne potrzeby mieszkaniowe.

Mieszkania dostępne bez kredytu

– W Nowej Soli potrzeba mieszkań dostępnych dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, ale są w stanie regularnie opłacać czynsz – mówiła prezydent Kulczycka, podkreślając, że jest to inwestycja przede wszystkim dla młodych rodzin i osób pracujących, które chcą budować życie właśnie tutaj. Bez konieczności migracji do dużych miast.

Według danych Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, na miejskiej liście oczekujących na lokal komunalny znajdują się obecnie 94 osoby. Jeszcze rok temu było ich około 140. Miasto konsekwentnie porządkuje zasady naboru, a średni czas oczekiwania na mieszkanie to około 3 lata.

Dwa nowoczesne budynki

O szczegółach technicznych inwestycji mówił Krzysztof Kruszona, prezes firmy Agrobex:
– Powstaną dwa budynki wielorodzinne, łącznie 65 lokali o powierzchni od 38,9 do 66,8 m². Część mieszkań będzie w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano również estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie terenu wokół.

Budowa ma zostać zakończona w ciągu 20 miesięcy. Koszt inwestycji to ponad 17 milionów złotych. Aż 85% tej kwoty pochodzi z dofinansowania Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki zapewnia miasto.

Transparentne zasady przydziału

Jak zapowiedział prezes ZUM, Mariusz Smolarczyk, jeszcze w tym roku gotowy będzie projekt regulaminu naboru. – Prace już ruszyły. Zasady przydziału zostaną wypracowane tak, by były uczciwe i klarowne, a przede wszystkim odzwierciedlały faktyczne potrzeby mieszkańców – zapewnił.

Urząd Miejski powołał specjalny zespół, który zajmie się szczegółową weryfikacją wniosków o przydział mieszkań komunalnych.

– Na początku skupimy się na osobach, które od wielu lat ubiegają się o lokal komunalny. Chcę jednak podkreślić, że długość oczekiwania nie będzie jedynym kryterium. Zależy nam na tym, aby mieszkania rzeczywiście pełniły swoją funkcję i trafiały do osób, które ich realnie potrzebują – mówi prezydent Beata Kulczycka. – To może być szansa dla tych, którzy są aktywni zawodowo, ale ich dochody nie pozwalają na zakup własnego mieszkania – dodaje.

Po części oficjalnej nastąpiła symboliczna wymiana dokumentów oraz rozmowy indywidualne z dziennikarzami.