W Nowej Soli odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Związku Miast Polskich. Gospodarzem wydarzenia była prezydent miasta Beata Kulczycka, a obradom przewodniczył Artur Hołubiczko – komendant Straży Miejskiej w Częstochowie i przewodniczący Komisji.
W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu specjalistów odpowiadających za bezpieczeństwo w samorządach z całej Polski – m.in. z Torunia, Wrocławia, Konina i Częstochowy. Jak podkreślali organizatorzy, Komisja liczy obecnie 71 członków, a posiedzenia odbywają się regularnie raz na kwartał, każdorazowo w innym mieście. Celem prac jest merytoryczne opracowywanie projektów uchwał i propozycji legislacyjnych, które następnie są przedstawiane Związkowi Miast Polskich i służą prezydentom oraz burmistrzom w całym kraju.


Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez prezydent Beatę Kulczycką, która przedstawiła historię Nowej Soli – miasta silnie związanego z rzeką Odrą. Opowiedziała m.in. o wyzwaniach związanych z transformacją gospodarczą, walce z bezrobociem i wieloletnim wysiłku mieszkańców, który sprawił, że Nowa Sól zyskała opinię miasta czystego, bezpiecznego i dynamicznie rozwijającego się.
– To dzięki kulturze i zaangażowaniu mieszkańców nasze miasto jest dziś zadbane i czyste. Nowosolanie są dumni ze swojej małej ojczyzny – podkreśliła prezydent Kulczycka. Dodała też, że codziennie rano otrzymuje od komendanta Straży Miejskiej raport dotyczący stanu porządku w mieście.
Szczególne uznanie dla gospodarzy wyraził przewodniczący komisji Artur Hołubiczko.
– Od 30 lat kieruję Strażą Miejską w Częstochowie, ale tak czystego miasta jak Nowa Sól nie widziałem. To ogromny sukces systemu, który tu stworzono. Po długim weekendzie widać porządek i dobrą organizację – powiedział.


Ważnym punktem posiedzenia była prezentacja zintegrowanego systemu łączności radiowej, wykorzystywanego przez Straż Miejską w Nowej Soli oraz służby zajmujące się zarządzaniem kryzysowym. System umożliwia niezależną, bezpieczną i odporną na awarie komunikację – co ma kluczowe znaczenie np. w sytuacjach powodziowych.
– Na jednej infrastrukturze zbudowaliśmy system zarówno dla straży, jak i dla wydziałów urzędu. W warunkach kryzysowych GSM często zawodzi, a nasz system radiowy działa niezależnie i jest dużo bardziej przepustowy – mówił Tomasz Sosnowski, inspektor w Biurze Ochrony Ludności, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego.


Podczas obrad rozmawiano również o potrzebie uporządkowania przestrzeni miejskiej – w tym reklam i szyldów – oraz o konieczności wzmocnienia pozycji samorządów w tym zakresie. Głos w tej sprawie zabrał m.in. senator RP Wadim Tyszkiewicz, który mówił o tzw. uchwale krajobrazowej i działaniach rewitalizacyjnych w Nowej Soli.
Nowa Sól została również zaprezentowana jako przykład miasta, które skutecznie przeszło trudną drogę transformacji – od lat 90., gdy było kojarzone z problemami społecznymi i przestępczością, po współczesność, gdzie rozwój gospodarczy, czystość i bezpieczeństwo stawiane są za wzór.

