W środę 12 października przy ul. Inżynierskiej 8 odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby MPLAB PROTOTYPES Sp. z o.o. W uroczystości brali udział przedstawiciele inwestora, władz samorządowych oraz generalnego wykonawcy obiektu; Kasper Vencken – Prezes Zarządu firmy WPIP-BP Properties Sp. z o.o., Janusz Signetzki – Wiceprezes Zarządu firmy WPIP Sp. z o.o. Sp. k., Jacek Milewski – Prezydent miasta Nowa Sól, Piotr Janica – Prezes Zarządu firmy MPLAB Prototypes Sp. z o.o.
Podczas uroczystości odczytano akt erekcyjny, który następnie został zamknięty w kapsule czasu wraz z monetami i lokalnymi dziennikami z Holandii i Polski oraz symbolami klubów sportowych FC Ajax Amsterdam, KKS Lech Poznań i MKST Astra Nowa Sól.
„Jesteśmy dumni z obiektu, który tu powstaje” – mówił podczas uroczystości Kasper Vencken – Prezes Zarządu firmy WPIP-BP Properties Sp. z o.o. – „Będzie on świetnie służył kadrze inżynierskiej w projektowaniu i wdrażaniu zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych i linii technologicznych. Mamy nadzieję, że będzie to również wizytówka Nowej Soli, a także jedno z nowocześniejszych miejsc w Europie.”
„Od wielu lat budujemy obiekty w specjalnej strefie ekonomicznej w Nowej Soli.” – powiedział Janusz Signetzki – Wiceprezes Zarządu firmy WPIP. „Cieszymy się z kolejnej inwestycji w tym regionie. To potwierdza, że partnerskie relacje i najwyższa jakość są naszą mocną stroną. Warto dodać, że sukces w pozyskaniu zagranicznego inwestora jest również sukcesem władz Nowej Soli, z którymi nasza współpraca od początku przebiega wzorcowo.”

Nowy inwestor to dowód, że jesteśmy przyjaznym miejscem dla biznesu i doskonałą lokalizacją dla zaawansowanych technologii. Mimo to, wciąż pracujemy nad tym, aby Nowa Sól była przyjazna, innowacyjna i atrakcyjna dla inwestorów – powiedział prezydent Nowej Soli Jacek Milewski.
Nowo powstająca inwestycja to dwa, dwukondygnacyjne obiekty o łącznej powierzchni około 1800 m2 Pierwszym budynkiem jest hala usługowo-produkcyjna z częścią biurowo-socjalną. Hala będzie miejscem czystego montażu maszyn i linii produkcyjnych. Drugi obiekt to budynek biurowy, który będzie miejscem pracy dla zespołu inżynierskiego. W biurowcu zapewniono dostęp dla osób z niepełnosprawnością. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozbudowy obiektu w perspektywie najbliższych lat. Oddanie obiektu przewidziane jest w I kwartale 2023 roku.
Firma MP MPLAB PROTOTYPES Sp. z o.o. jest liderem branży robotyki w Polsce. Spółka jest jednym z niewielu w Polsce, integratorów robotów przemysłowych KUKA. W MPLAB powstawać będą zrobotyzowane stanowiska produkcyjne, linie technologiczne i maszyny specjalne. W obu budynkach łącznie będą pracować 22 osoby.
Inwestor to polsko-holenderska spółka WPIP-BP Properties Sp. z o.o. zajmująca się realizacją inwestycji przemysłowych na wynajem.
Projekt oraz generalne wykonawstwo obiektu jest realizowane przez firmę W.P.I.P. Sp. z o.o. Sp. k. z Poznania. Firma WPIP zrealizowała w Nowej Soli już cztery inwestycje a kolejna inwestycja – hala sportowo-widowiskowa – niebawem zostanie oddana do użytku. WPIP to generalny wykonawca z ponad 27-letnim doświadczeniem w branży budowlanej, z dorobkiem ponad 300 zrealizowanych obiektów w Polsce. Spółka szczególną uwagę zwraca na partnerskie relacje i indywidualne podejście do każdego inwestora. Warto też podkreślić, że na każdym etapie inwestycji wykonawca przykłada szczególną uwagę do zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Szereg proponowanych przez WPIP rozwiązań z zakresu OZE daje inwestorom wymierne efekty ekonomiczne w postaci niższych kosztów użytkowania obiektów.
Dzięki inwestycji związanej z robotyką zwiększa się znacząco innowacyjność regionalna i atrakcyjność Nowej Soli dla kolejnych, potencjalnych inwestorów. Nowe miejsca pracy w sektorze robotyki są także istotnym czynnikiem przyciągającym wysokokwalifikowaną kadrę do pracy w regionie.