Czekają nas zmiany w funkcjonowaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dotychczasowy obiekt, działający od ponad dekady, zostanie rozbudowany i dostosowany do nowych standardów. Aby zapewnić ciągłość odbioru odpadów, na czas modernizacji uruchomiony zostanie PSZOK tymczasowy
Jak wyjaśnia Beata Pietrzykowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, decyzja o lokalizacji punktu zastępczego była poprzedzona konsultacjami z przedstawicielami spółki PreZero i Związku Międzygminnego „Eko-Przyszłość”. Ostatecznie wybrano teren położony w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego PSZOK’u – zaledwie 20 metrów dalej.


– To będzie punkt tymczasowy, a więc nie wszystkie frakcje odpadów będą tam przyjmowane. Skupimy się na tych, które cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców i których odbiór jest kluczowy – mówi Pietrzykowska. Do tymczasowego punktu będzie można oddać m.in. odpady wielkogabarytowe, opony, gruz, elektroodpady, odzież, tekstylia oraz bioodpady. Odpady segregowane, takie jak szkło, plastik czy papier, mieszkańcy nadal powinni wyrzucać do osiedlowych pojemników.
Dlaczego potrzebna jest rozbudowa?
Obecny PSZOK powstał ponad 10 lat temu w trudnych warunkach terenowych – na podmokłym gruncie, wymagającym solidnego utwardzenia, a to powodowało niedogodności. – Dzięki pozyskaniu dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy wreszcie ucywilizować ten teren – tłumaczy naczelnik. – Z roku na rok przybywa odpadów, które mieszkańcy oddają w punkcie. Mamy coraz większe wymagania, zarówno wynikające z przepisów, jak i z oczekiwań samych użytkowników. Potrzebne są nowoczesne rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, poprawią organizację pracy i wygodę korzystania z PSZOK’u – dodaje Andrzej Petreczko ze Związku Międzygminnego „Ekoprzyszłość”.


Modernizacja zakłada m.in. budowę rampy ułatwiającej rozładunek kontenerów, ustawienie nowych pojemników, wykonanie sanitariatów oraz stworzenie zaplecza socjalno-biurowego. Ważnym elementem będzie również sala edukacyjna, w której prowadzone będą zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat segregacji i recyklingu. – Nowy PSZOK to będzie „mercedes” – uśmiecha się Petreczko.
Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca odpowiada zarówno za przygotowanie projektu, jak i za samą budowę. Całość przedsięwzięcia oszacowano na blisko 3 miliony złotych. Część tej kwoty stanowi wkład własny miasta oraz gminy Otyń, a reszta – 2 mln zł – to środki pozyskane z dofinansowania. Prace projektowe ruszyły już w czerwcu, natomiast rozpoczęcie robót budowlanych na terenie obecnego PSZOK’u zaplanowano na połowę listopada. W tym samym czasie wystartuje również punkt tymczasowy, który zapewni mieszkańcom ciągłość obsługi.
Kiedy zakończy się modernizacja?
Prace potrwają około półtora roku. – Zależy nam na ciągłości obsługi, dlatego uruchomimy punkt tymczasowy, który będzie przyjmował odpady w ograniczonym zakresie, ale zapewni mieszkańcom możliwość oddania najważniejszych frakcji – mówi Grzegorz Wiater, prezes Związku. Godziny otwarcia dla punktu tymczasowego, będą takie jak dla obecnego PSZOK’u. – Chcemy, aby rozwiązanie tymczasowe, nie było obciążeniem – dodaje. Modernizacja PSZOK’u to inwestycja, która – jak zapewniają przedstawiciele związku – ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Lepsza infrastruktura i bardziej przejrzysta organizacja pracy punktu przełożą się na wygodę i oszczędność czasu.
– Zależy nam, aby mieszkańcy mieli poczucie, że PSZOK to miejsce przyjazne, bezpieczne i nowoczesne. To nie tylko kwestia obowiązków wynikających z prawa, ale przede wszystkim budowania świadomości ekologicznej i wspólnej troski o nasze otoczenie – podkreśla Petreczko.










