Kresowianie mają w Nowej Soli rondo – 17 września, w Światowym Dniu Sybiraka, prezydent Nowej Soli Jacek Milewski wziął udział w odsłonięciu tablicy z nazwą „Rondo imienia Kresowian”, które znajduje się u zbiegu ulic Przyszłości i Chopina w naszym mieście.
W czerwcu tego roku Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu rondu nazwy Rondo imienia Kresowian – obecny na uroczystości przewodniczący RM Andrzej Petreczko podkreślił, że radni uchwałę podjęli jednogłośnie. Nowa Sól jest miastem szczególnym – tu po 1945 roku przyjechało bardzo wiele osób z kresów Polski wschodniej, dzisiejszych terenów m.in. Ukrainy. Przewodnicząca koła Związku Sybiraków Danuta Cygan zaakcentowała, jak ważny to dzień dla osób, które wiatr historii osadził w Nowej Soli. Prezydent Milewski podkreślił, że nowosolscy kresowianie są dziedzictwem i żywymi świadkami historii, którzy z nieludzkiej ziemi, wrócili do Polski i tu budowali swoje nowej życie.
Tablicę odsłonili: Zenon Jach, Polikarp Łopato, Mieczysław Burzyński oraz prezydent Nowej Soli Jacek Milewski i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Petreczko.