W czwartek 20 kwietnia gościliśmy w Nowej Soli sztafetę Pamięci generała broni Tadeusza Buka. Starosta nowosolska Iwona Brzozowska oraz prezydent Jacek Milewski powitali uczestników sztafety, który odcinek nowosolski pokonali wraz z młodzieżą z Elektryka oraz pracownikami Starostwa Powiatowego.

Idea sztafety związana jest z sylwetką tragicznie zmarłego Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusza Buka. Rozpoczęcia sztafety odbędzie się w Spale, gdzie znajduje się grób gen. Buka, a niedaleko ulokowana jest 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, w której Generał pełnił służbę. Generał Buka w latach 2002-2005 dowodził 34 Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu, gdzie planowane jest zakończenie sztafety.
Sztafeta „Pamięci generała broni Tadeusza Buka” odbywa się co roku począwszy od 2011 roku i rozpoczyna się 10 kwietnia w rocznicę śmierci Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusza Buka. Uczestnikami sztafety są przedstawiciele 34 Brygady Kawalerii Pancernej, Dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 11 Batalionu Dowodzenia, 11 Batalionu Remontowego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz młodzież i sympatycy sztafety, którzy dołączają na poszczególnych etapach. W trakcie sztafety odbywają się spotkania środowiskowe z władzami samorządowymi, uczniami szkół, sympatykami wojska oraz miłośnikami aktywnej formy wypoczynku. W czasie spotkań żołnierze przedstawiają postać generała Tadeusza Buka, historię i tradycję Wojska Polskiego, 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Warto podkreślić, że pomysłodawcą sztafety jest nowosolanin Daniel Sienkiewicz, który służył w wojsku wraz ze św. pamięci Generałem Tadeuszem Bukiem.