Po raz kolejny na terenie Nowej Soli blisko 400 kasztanowców zostało objętych akcją zabiegów ochronnych, mających na celu zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka – groźnego szkodnika – który od lat atakuje drzewa w wielu krajach Europy i w Polsce.
Pnie kasztanowców owijane są folią posmarowaną kleistą i niewysychającą substancją, która zachowuje swoje właściwości lepiące przez cały sezon (o ile nie zostanie w całości pokryta odłowionymi owadami, bądź nie zostanie w inny sposób zanieczyszczona). Do folii przyklejają się owady, które wiosną wędrują z ziemi do koron drzew. Aby lepiej zwabić szkodnika, do opaski doczepia się feromony samicy szrotówka. To zadanie wykonuje na zlecenie UM firma Szerszeń z Modrzycy.
Dlatego apelujemy o niezrywanie opasek lepowych z drzew! Jednak pamiętajmy, że w ochronie kasztanowców najważniejsze są zintegrowane działania: – Czyli systematyczne wygrabianie liści kasztanowców, dlatego też zachęcamy mieszkańców miasta do grabienia liści, bo jest to najskuteczniejsza forma walki ze szrotówkiem. Przypomnijmy, że szrotówek kasztanowcowiaczek to motyl, który żeruje na kasztanowcach białych. Uszkodzone liście skręcają się, usychają i przedwcześnie opadają. Drzewa, próbując odzyskać utraconą równowagę, często powtórnie kwitną jesienią. Ale w polskich warunkach klimatycznych nie mają szans na wydanie owoców. Przez zaburzony cykl życia powoli obumierają.