Powiat Nowosolski, Miasto Nowa Sól oraz Nadleśnictwo Nowa Sól – partnerzy akcji „Wspólnie dla pszczół” – zapraszają w niedzielę 4 czerwca w godz. 13.00 – 16.00 na Nowosolski Festyn Pszczelarski
który odbędzie się w Parku Krasnala (wiata grillowa). W programie festynu:
warsztaty pszczelarskie dla dzieci: budowa ulików dla pszczół murarek, zbijanie ramek ulowych, drutowanie i wtapianie węzy.
warsztaty plastyczne dla dzieci – konkurs: malarskie, prace w plastelinie, wyklejanki.
topienie wosku- odlewanie figurek woskowych, świeczek z wosku, skręcanie świeczek z węzy pszczelej.
pokazy miodobrania i degustacja miodu wirowanego na bieżąco. Plastry z miodem do wirowania
gier i zabaw dla dzieci: ,,koło fortuny”, układanie hasło z literek
Współorganizatorem festynu jest Lubuski Związek Pszczelarzy w Zielonej Górze, którego członkowie 4 czerwca wezmą udział w szkoleniu pt. ,,Poprawa warunków higienicznych w rodzinach pszczelich, w ulach i na pasieczyskach” prowadzonym przez wykładowcę z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Wspólnie dla pszczół to ekologiczna akcja, która od ponad roku realizowana jest na terenie powiatu nowosolskiego. Celem kampanii jest poszerzanie wiedzy na temat znaczenia owadów zapylających w ekosystemie oraz aktywizacja mieszkańców regionu do wspólnych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół.
W ramach naszych działań zrealizowaliśmy warsztaty bartnicze dla młodzieży, warsztaty pszczelarskie dla dzieci, zaprosiliśmy mieszkańców na warsztaty budowania domków dla owadów dla mieszkańców, a na terenie Parku Fizyki i CKZiU Elektryk powstały pilotażowe łąki kwietne. Do szkół, przedszkoli, bibliotek i instytucji w Nowej Soli i na terenie naszego powiatu przekazaliśmy ponad 100 domków dla owadów zapylających, które wykonali uczestnicy Warsztat Terapii Zajęciowej oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowej Soli.
Rodzinna impreza, która odbędzie się w Parku Krasnala, jest podsumowaniem tych działań. Gorąco zapraszamy do wspólnej zabawy i tworzenia miejsc przyjaznych zapylaczom.