W dniach od 12 do 15 sierpnia mamy zaszczyt zaprosić Państwa na tegoroczne, uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego i 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tym roku odbędą się one pod hasłem Silna Biało-Czerwona. Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie zaplanowało w tych dniach wiele lokalnych wydarzeń, podczas których będzie można skorzystać z bardzo ciekawych atrakcji.
Pikniki wojskowe w województwie lubuskim
Nadchodzące uroczystości będą doskonałą okazją do uhonorowania służby i okazania wdzięczności za poświęcenie i trud dla lokalnych żołnierzy. Na piknikach obecni będą mundurowi ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, którzy na co dzień pracują dla bezpieczeństwa w naszym regionie.
W woj. lubuskim, obchody będą miały miejsce w godzinach od 12:00 do 18:00 w czterech miejscowościach:
Szlichtyngowa – 12 sierpnia (sobota)
Zbąszynek 13 sierpnia (niedziela)
Pszczew 14 sierpnia (poniedziałek)
Kłodawa 15 sierpnia (wtorek)
Czołgi Leopard, popularne Rosomaki, wyrzutnie Langusta czy przeciwlotnicze zestawy Poprad to tylko niektóre z jednostek ciężkiego sprzętu, które będą czekać na wszystkich zainteresowanych. Bezpośredni kontakt z ich załogami oraz możliwość zapoznania się z budową uzbrojenia pozwoli każdemu poznać specyfikę służby w wybranych specjalnościach wojskowych.
Nie zabraknie również pokazu indywidualnego wyposażenia żołnierza, w tym nowoczesnego, rodzimego karabinka Grot oraz quadów i motocykli używanych przez Wojska Obrony Terytorialnej.
Wszyscy zainteresowani będą mogli również porozmawiać z przedstawicielami lokalnych Wojskowych Centrów Rekrutacji, którzy w przystępny i profesjonalny sposób odpowiedzą na wszelkie pytania odnośnie pełnienia różnych rodzajów służby wojskowej. Rekruterzy wyjaśnią każdemu zainteresowanemu, w jaki sposób można wstąpić w szeregi Wojska Polskiego i przedstawią korzyści jakie daje terytorialna służba wojskowa lub dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która jest swoistym przedsionkiem do pełnienia służby zawodowej.
Pikniki będą obfitowały również w wiele rozrywek dla najmłodszych i ich rodziców: malowanie twarzy, liczne występy artystyczne, koncerty orkiestr wojskowych – to tylko wybrane z atrakcji, które będą czekać na wszystkich chętnych. Każdy śmiałek będzie mógł dodatkowo spróbować swoich sił na tzw. „Ścieżce saperskiej” – emocje gwarantowane! Nie można zapomnieć również o alko-goglach, radiowozach i innym sprzęcie używanym na co dzień przez Żandarmerię Wojskową, która również będzie wspomagać organizowane przedsięwzięcia.
Atrakcją specjalną w Szlichtyngowej będzie „Kino Frontowe”, czyli plenerowy pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” – początek seansu przewidziany jest na godzinę 18:00.
Nie można zapomnieć o prawdziwym kulinarnym hicie, który będzie czekał na każdego uczestnika obchodów – mowa tu oczywiście o przepysznej wojskowej grochówce z żołnierskim chlebem, która będzie wydawana w godzinach między 14:00 a 17:00.
W naszym województwie, wszystkie wymienione atrakcje zostaną zapewnione przez:
11 Dywizję Kawalerii Pancernej z Żagania
12 Dywizję Zmechanizowaną ze Szczecina
17 Brygadę Zmechanizowaną z Międzyrzecza
10 Brygadę Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa
4 pułk przeciwlotniczy z Czerwieńska
5 pułk artylerii z Sulechowa
5 batalion saperów z Krosna Odrzańskiego
35 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej ze Skwierzyny
151 batalion lekkiej piechoty ze Skwierzyny
152 batalion lekkiej piechoty z Krosna Odrzańskiego
Odział Żandarmerii Wojskowej z Wędrzyna
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Zielonej Górze
Wojskowe Centrum Rekrutacji z Gorzowa Wielkopolskiego
Wojskowe Centrum Rekrutacji z Zielonej Góry
Agencję Mienia Wojskowego z Zielonej Góry
45 Wojskowy Oddział Gospodarczy z Wędrzyna
Orkiestrę Wojskową z Żagania
Orkiestrę Wojskową ze Szczecina
Centralne obchody w Warszawie
Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów będzie defilada Wojska Polskiego, która po 3 latach powraca do stolicy. Już 15 sierpnia o godz. 14:00, na warszawskiej Wisłostradzie zaprezentowanych zostanie aż 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście ponad 2 tysięcy żołnierzy. Zostanie zaprezentowany najnowocześniejszy sprzęt – polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach w celu modernizacji i wzmocnienia Sił Zbrojnych.
Wśród zaprezentowanego sprzętu znajdą się m.in.:
czołgi Abrams oraz K2
haubice samobieżne K9
wyrzutnie rakietowe HIMARS
samobieżne armatohaubice Krab
drony bojowe Bayraktar TB2
zestawy obrony powietrznej Patriot
Dodatkowo, na niebie będzie można obserwować nowe samoloty bojowe FA-50, a także myśliwce wielozadaniowe F-16. Ponadto, zostaną zaprezentowane maszyny takie jak MiG-29, Mi-24 czy Black Hawk.
Poprzez udział w nadchodzących uroczystościach, każdy będzie miał okazję do wyrażenia wsparcia dla żołnierzy, którzy codziennie stawiają czoła wyzwaniom na rzecz wolności i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, a także wzmocnić poczucie jedności i wspólnoty pomiędzy społeczeństwem a Siłami Zbrojnymi. Święto Wojska Polskiego to doskonały czas aby celebrować patriotyzm, świętować dumę z bycia Polakiem i hołdować narodowym wartościom.
Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w obchodach!