To będzie wyjątkowy wieczór dla fanów kryminałów z wątkiem historycznym!

W czwartek, 11 kwietnia, o 17.30 zapraszamy do Galerii pod Tekstem (Bankowa 3) na spotkanie z autorem kryminałów historycznych Maciejem Siembiedą. Mimo, że beletrystykę uprawia zaledwie od pięciu lat, jest on dziś jednym z najpopularniejszych twórców powieści sensacyjnych w Polsce. Autor pięciu książek, których bohaterem jest ekspert od śledztw historycznych – Jakub Kania („444″, „Miejsce i imię”, „Wotum” „Kukły” „Kołysanka” „Orient”), z których dwie otrzymały nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru. W dorobku ma thriller historyczny „Gambit” nominowany do tytułu Książki Roku 2019 portalu lubimyczytac.pl oraz polsko-grecką sagę sensacyjną „Katharsis”, za którą został laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2023. „Katharsis” zdobyło także trzecie miejsce w plebiscycie Książka Roku 2022 lubimyczytac.pl w kategorii „kryminał, sensacja, thriller” oraz wyróżnienie w konkursie „Kryminalna Warszawa” dla najlepszej powieści kryminalnej/sensacyjnej 2022 roku. W kwietniu 2023 roku ukazała się powieść „Nemezis”, a w listopadzie ,,Orient”.

W 2022 roku zostały sprzedane prawa do ekranizacji sześciu z siedmiu powieści Macieja Siembiedy.

Maciej Siembieda jest jednym z najciekawszych twórców współczesnego kryminału. Pisarzem łączącym z wielkim powodzeniem fikcję i historię, wykorzystującym w twórczości powieściowej także swoje bogate, wielokrotnie nagradzane, doświadczenie reporterskie.

Zanim zadebiutował jako pisarz w wieku 56 lat, przez trzy dekady był reporterem skupionym głównie na śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. Polskiego Pulitzera). Tropienie zagadek z przeszłości jest najczęstszym tematem kilkuset reportaży Macieja Siembiedy publikowanych od paryskiej „Kultury” po polskie gazety regionalne.  Znakiem rozpoznawczym Siembiedy jest budowanie opowieści na podstawie zdarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości. Wszystkie swoje książki pisze ręcznie piórem, przepisując na komputerze wprowadza poprawki. Tworząc sensacyjną fabułę korzysta z notesów, w których od czterdziestu lat spisuje historyczne ciekawostki, zagadki i niezbadane wątki prawdziwych śledztw. Ma takich notesów kilkanaście.