10 września Dzień Lema, na który złożą się spektakle, warsztaty, kosmiczny bal, otwarcie wyjątkowej wystawy, wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli.

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema przygotowaliśmy dla Państwa DZIEŃ LEMA. Odbędzie się on w piątek 10 września pod hasłem: ,,widziałem przyszłość”. Uznaliśmy, że najlepiej oddaje ono dorobek autora ,,Solarisa”, Nie każdy wie, że już w połowie XX wieku w swoich licznych swoich powieściach wymyślił tablet, e-booki, smartfony, Google, a nawet Matriksa, w ten sposób przewidując przyszłość, w której obecnie żyjemy.
Dzień zapowiada się niezwykle ciekawie. Od rana do wieczora przygotowaliśmy kilkanaście wyjątkowych wydarzeń, z których (jesteśmy głęboko o tym przekonani) zadowoleni będą zarówno młodzi I starsi czytelnicy.
W szczególach dzień ten przedstawia się następująco:
Bibluś9.00 – monodram w wykonaniu Eliasza Gramonta pt. ,,Biję na alarm” na podstawie opowiadania St. Lema ,,Ratujmy Kosmos”, list otwarty Ijona Tichego” (dla dzieci klas I-III plus warsztaty, na których stworzą własną przestrzeń kosmiczną)

12.00 – Kosmiczny Bal z konkursem na najciekawsze przebranie (dla dzieci w wieku przedszkolnym)
od 8 do 15 września (godzinach pracy biblioteki) – wystawa poświęcona literaturze fantastycznej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni kosmicznej
Ogród Sztuk, Galeria pod Tekstem

16.00 – spektakl plenerowy teatru Terminus A Quo pt. ,,Mimośród Ziemi Oblatanej”, czyli kosmiczna opowieść ze świata Bajek Robotów, przygód Pilota Pirxa i dwóch zwariowanych konstruktorów Trurla i Klapaucjusza

17.00 – otwarcie wystawy ,,Próżnia Doskonała” autorstwa Adama Łuckiego z Zielonej Góry, artysty specjalizującego się w sztukach wizualnych i intermedialnych, jest też scenografem, rysownikiem, a wiele jego prac nawiązuje do twórczości Stanisława Lema

– po otwarciu wystawy wykład prof. Bogdana Trochy pt. ,,Aktualność pytań Lema”.

Stanisław Lem (12.09.1921 – 27.03.2006)
jest czołowym przedstawicielem polskiej fantastyki naukowej, futurologiem i eseistą.
 
Pisanie rozpoczął od współpracy, m. in. Z ,,Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie umieszczał poezję i opowiadania o okupacji. Na tworzenie powieści z gatunku science-fiction zdecydował się w momencie, gdy sukces odniosła powieść ,,Astronauci” (1951).
 
Twórczość Stanisława Lema
 
W całym dorobku Stanisława Lema znajdą się powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, detektywistyczne, eseje filozoficzno-futurologiczne, publicystyka literacka, a także wiersze, felietony, scenariusze, dramaty, recenzje. Do najważniejszych utworów Stanisława Lema należą: ,,Powrót z gwiazd” (1961), ,,Solaris” (1961), ,,Dzienniki gwiazdowe” (1957), ,,Księga robotów” (1961), ,,Bajki robotów” (1964), ,,Cyberiada” (1965), ,,Opowieści o pilocie Pirxie” (1968), ,,Fantastyka i futurologia” (1970).
 Stanisław Lem został przetłumaczony na 49 języków, w nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.
 W swojej twórczości autor łączy technologie przyszłości, cybernetykę z refleksjami filozoficznymi o zabarwieniu naukowym, prowadzi wnikliwe analizy społeczne oraz złożone portrety psychologiczne swoich postaci literackich. Jego powieści wyróżnia mistrzowska precyzja operowania słowem i praca nad szczegółami naukowymi w wykreowanym przez siebie świecie. Bohaterowie powieści Stanisława Lema – indywidualiści i samotnicy – zwykle stają przed wyborami moralnymi, co świadczy o literackiej próbie uporządkowania świata w ogólnym sensie filozoficznym.
 Stanisław Lem stał się polskim klasykiem literackiego gatunku fantastycznonaukowego. Tematyka twórczości obejmuje zagadnienia sztucznej inteligencji, specyfikę odkrycia naukowego, filozofię nauki, zagadnienia cywilizacji, podróże kosmiczne i kontakty pozaziemskie.
 
Rok Lema 2021
 
Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, w 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza: „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technologicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futorologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – brzmi treść uchwały.
 
Dlaczego warto sięgnąć po twórczość Stanisława Lema?
 
Stanisław Lem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców sciene fiction na świecie. W 1966 roku otrzymał Order Orła Białego, najważniejsze odznaczenie państwowe nadawane przez RP oraz Złoty Medal „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis”. W 1992 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała planetoidzie nr 3836 jego imię.