W sobotę 3 września, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszamy Państwa do Narodowego Czytania ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Odbędzie się ono w Ogrodzie Sztuk a wybrane wiersze w samo południe zaprezentują nasi bibliotekarze – Agata Wojtkowiak i Eliasz Gramont. W międzyczasie w Ogrodzie od godziny będzie trwał Rodzinny Piknik Czytelniczy, na którym od wesołych i kolorowych atrakcji co niektórych zaboli głowa. Wystarczy że wymienimy tylko niektóre, czyli zabawy ruchowo-muzyczne z profesjonalnymi animatorkami, bańkowe szaleństwo, chodzące maskotki, balonowe niespodzianki, malowanie twarzy czy prezentacja policyjnego radiowozu i wozu strażackiego z otyńskiej OSP.
Czytelnicza zabawa rozpocznie o 11.00 i potrwa do 13.00. Oczywiście wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.