Na zdjeciu pisarz Mariusz Czubaj

Miłośników literatury sensacyjnej zapraszamy na dwa spotkania z mistrzami tego gatunku – Mariuszem Czubajem i Krzysztofem Koziołkiem.
Od pierwszej do ostatniej strony trzymają w napięciu, nie pozwalają oderwać się od czytania. Wciągają. Zawiła intryga, momenty grozy i niebezpieczeństwa, tajemnice i zagadki, konstrukcje psychologiczne bohaterów. To wszystko sprawia, że czytając kryminały czujemy dreszczyk emocji. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez różnie księgarnie internetowe, tradycyjne i biblioteki, wynika, że po ten gatunek literacki sięgamy dziś najchętniej.
Podobnie jest u nas. Nowosolanie najchętniej czytają i słuchają powieści sensacyjno-kryminalne. Wychodząc naprzeciw czytelniczym zainteresowaniom w październiku postanowiliśmy zorganizować tzw. miesiąc z kryminałem i zaprosić do Biblioteki pisarzy, prawdziwych mistrzów sensacji – Mariusza Czubaja i Krzysztofa Koziołka.
Spotkania odbędą się w Galerii pod Tekstem, wszystkie o godz. 18.00. 
Ze względu na panująca pandemię wprowadzamy rezerwację miejsc. Chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu prosimy o telefon lub mail – tel. 68 355 34 28 wew. 20
, e-mail: spotkania.autorskie@bibliotekanowasol.pl
Uczestników prosimy też o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Soli w okresie epidemii covid-19.


MARIUSZ CZUBAJ

Jako pierwszego gościć będziemy Mariusza Czubaja. Spotkanie z nim odbędzie się 7 października. Tak się składa, że 16 września ukazała się jego ostatnia część kultowej serii z Rudolfem Heinzem, pt. ,,Cios kończący”. Czytelników, którzy przez ponad dekadę śledzili losy jednego z najpopularniejszych bohaterów gatunku, czeka mocne zakończenie. Dlaczego? Bo „Cios kończący” to przesycony mrokiem, duszny i lepki od krwi, mistrzowsko napisany kryminał. O serii tej Marek Krajewski pisał niegdyś, że „to już klasyka polskiej powieści kryminalnej”, wtórował mu Zdzisław Pietrasik z „Polityki”, zwracając uwagę, że Czubaj „imponuje potoczystością narracji, dbałością o szczegół, wreszcie poczuciem humoru”.


KRZYSZTOF KOZIOŁEK

Natomiast 22 października będziemy gościć znanego nowosolanom pisarza powieści sensacyjnych Krzysztofa Koziołka. Jego najnowszy thriller ,,Chiński wirus” był publikowany w internecie na przełomie marca i kwietnia tego roku, na samym początku światowej pandemii koronawirusa. W książce tej czytelnik znajdzie też osiem opowiadań stworzonych w latach 2011-2018, które prawdopodobnie przeczyta po raz pierwszy, jako że wcześniej były one dostępne w bardzo ograniczonym zakresie. W wielki skrócie bohaterem ,,Chińskiego wirusa” jest Ilario Incerto – światowej sławy piłkarz i zawodnik Juventusu Turyn, który z powodu koronawirusa traci najbliższą osobę. Nieoczekiwanie kontaktuje się z nim pracownik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, któremu nowy patogen dopiero co zabił ojca. Nieznajomy twierdzi, że wie, kto ponosi winę za wybuch światowej pandemii. Mężczyźni łączą siły i zaczynają zakrojone na międzynarodową skalę śledztwo. To, czego wkrótce się dowiedzą, ściągnie na nich śmiertelne niebezpieczeństwo.