W tym roku trzy zaprzyjaźnione biblioteki – w Świebodzinie, Żaganiu i Nowej Soli postanowiły wspólnie zorganizować Tydzień Bibliotek. Efektem tej współpracy będą trzy autorskie spotkania online, na które już teraz serdecznie naszych czytelników zapraszamy. 10 maja z Leszkiem Talko, 12 maja ze Stefanem Dardą i 14 maja ze Stefanem Ćwirlejem.

10 maja 2021, godz. 18.00 – spotkanie dla autorskie dla młodzieży z Leszkiem Talko
Pisarz, felietonista, scenarzysta, reporter, fotograf, również kucharz kiedy można. Może tak długo wymieniać. Przez kilkanaście lat reporter w ,,Gazecie Wyborczej”, zdobywca dwóch nagród Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne.Pod pseudonimem Wiktor Hagen wydał trzy powieści kryminalne których bohaterem jest komisarz Nemhauser – policjant wychowujący bliźniaki i po godzinach gotujący w warszawskiej knajpie. Wszystkie trafiły do finału nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy polski kryminał. Jako Leszek Talko napisał kilkanaście książek o dzieciach i dla dzieci (Seria „Dziecko dla początkujących”, seria „Pitu i Kudłata”, poradnik „Pomocy jestem tatą – Jak być dobrym ojcem i nie osiwieć zbyt szybko”, dalszy ciąg „W pustyni i w puszczy” – rozgrywającą się w Indiach powieść „Staś i Nel – zaginiony klejnot Indii”). Z żoną – Moniką Piątkowską napisał zbiory opowiadań – „Talki z resztą” oraz „Survival” – czyli maniery w epoce facebooka. Ostatnio wydał „Nastolatek dla początkujących – nie daj się wylogować z ich życia” – przewodnik po wirtualnym świecie w którym zamieszkały nastolatki oraz „Niezwykłe przypadki Kunegundy Paciorek” – powieść przygodowa dla nastolatków z elementami paranormalnymi. Prowadzi warsztaty i seminaria o dzieciach, internecie, ojcostwie. Lubi fotografować, opowiadać o duchach, ma zdecydowanie za dużo psów i kotów i nic nie może na to poradzić.

12 maja 2021, godz. 18.00 – spotkanie autorskie ze Stefanem Dardą
Stefan Darda (ur. 1972) — jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią Dom na wyrębach, która doczekała się dwutomowej kontynuacji — Nowy dom na wyrębach (2017) oraz Nowy dom na wyrębach II (2018). W latach od 2010 – 2015 ukazały się: czterotomowy cykl powieściowy Czarny Wygon, antologia Opowiem ci mroczną historię oraz thriller Zabij mnie, tato. Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także budowanie niepowtarzalnego nastroju. Autor jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego i Nagrody Nautilus oraz zdobywcą Złotego Kościeja; był także wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

14 maja 2021, godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Jest wykładowcą na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest twórcą nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki.
W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Sześciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody” Wielkiego Kalibru”. W 2017 r. książka „Milczenie jest srebrem” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a powieść „Tylko umarli wiedzą” została w 2018 roku nagrodzona Wielkim Kalibrem czytelników i nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów. Dotychczas ukazało się 12 kryminałów autora:,,Upiory spacerują nad Wartą”, ,,Trzynasty dzień tygodnia”, ,,Ręczna robota”, ,,Mocne uderzenie”, ,,Śmiertelnie poważna sprawa”, ,,Błyskawiczna wypłata”, ,,Jedyne wyjście”, ,,Śliski interes”, ,,Milczenie jest srebrem”, ,,Tam ci będzie lepiej”, ,,Masz to jak w banku”, ,,Nikogo już nie słychać”, ,,Tylko umarli wiedzą”, ,,Pójdę twoim śladem”.