W środę 21 lipca do nowosolskiej mariny przypłynął jacht „Wrzaskun” z nietuzinkową załogą. W wydarzeniu pod nazwą Solar Rejs bierze udział młodzież niewidoma oraz słabowidząca. Po południu spotkali się z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Soli. Załogę powitała kierownik jednostki Małgorzata Rosół oraz wiceprezydent ds. społecznych Natalia Walewska-Wojciechowska.

Solar Rejs 2021 rozpoczął się 3 lipca i będzie trwał cztery tygodnie. W dwóch pierwszych etapach biorą udział żeglarze Śląskiego Yacht Clubu z rodzinami, w trzecim młodzież niewidoma i niedowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie, a w czwartym uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka”.
Niepełnosprawni uczestnicy rejsu spędzają razem wiele godzin, wspólnie przygotowują posiłki, przezwyciężają swoje lęki i bariery. Te aktywności, stanowiące formę terapii zajęciowej, wzbogacają ich w nowe doświadczenia i pozwalają im rozbudowywać umiejętności społeczne – mówi Wojciech Kotylak, terapeuta i opiekun na Warsztatach Terapii Zajęciowej „Tęcza”.

Trasa rejsu wiedzie przez Kanał Gliwicki i Odrę. Celem są Dni Morza 2021 w Szczecinie. Po drodze zaplanowano noclegi w stanicach żeglarskich lub pod namiotami. Jacht DZ-850 „Wrzaskun” ma napęd elektryczny zasilany słońcem i silnik zasilany bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych.

Chcemy w ten sposób zintegrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem i kulturą żeglarską. Podczas rejsu zaplanowano postoje, w portach i przystaniach na szlaku wodnym, w trakcie których organizowane będą m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami. Rejs to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu działającego przy Politechnice Śląskiej, który jest organizatorem rejsu.
Uczestnikom wyprawy życzymy pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem!
Wykorzystano materiał z www.gliwice.eu