od lewej prezydent Jacek Milewski, przewodniczący rady miejskiej Andrzej Petreczko oraz trzy harcerki nowosolskiego hufca ZHP. Wszyscy mają w dłoniach lampiony ze światełkiem betlejemskim, w tle choinka świąteczna

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Nowej Soli – to znak, że Boże Narodzenie tuż tuż. Z rąk nowosolskich harcerzy, betlejemski ogień odebrał Prezydent Nowej Soli Jacek Milewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Petreczko. Dziękujemy, że jak zawsze pamiętacie o nas.

Betlejemskie Światło Pokoju jest dostępne w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika do Wigilii.
Wystawione jest przy ołtarzu. Są tam również wykałaczki do jego odpalenia.

***

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.