Biały napis Dzień Dawcy Szpiku na czerwonym tle.

13 października obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku – to święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie dołączyli do bazy Dawców szpiku, żeby zwiększyć szansę na uratowanie życia swojemu „bliźniakowi genetycznemu” ale także okazja do tego by zachęcać potencjalnych dawców do zarejestrowania się w Bazie Dawców Szpiku, do czego serdecznie Państwa dzisiaj zapraszamy!

Krajowy rejestr Poltransplant, znajduje się na 3. miejscu w Europie i 5. na świecie wśród rejestrów, natomiast w polskiej bazie Dawców szpiku Fundacji DKMS jest obecnie ponad 1,7 mln potencjalnych Dawców szpiku, z których aż 8305 stało się Dawcą faktycznym. Dotychczas, krwiotwórcze komórki macierzyste trafiły do 1632 Pacjentów z Polski i 6673 z zagranicy.
Jeśli zastanawiasz się czy zostać dawcą ale nie wiesz na czym polega pobieranie szpiku i zastanawiasz się czy zabieg jest bolesny to odsyłamy pod link: https://www.dkms.pl/pl/czy-oddawanie-szpiku-boli, w którym znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Na uwagę zasługuje fakt, że w 85% przypadków stosuje się pobranie szpiku z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi)! Poza tym czym jest chwila dyskomfortu w porównaniu do uczucia podarowania komuś szansy na życie?

Pandemia COVID-19 spowodowała duże utrudnienia i jest ogromnym wyzwaniem dla światowej transplantologii. Wiele zaplanowanych akcji rejestracji dawców zostało odwołanych jednakże informujemy, że można się zarejestrować bezpiecznie w domowym zaciszu! Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i wyrazić chęć zostania dawcą, a DKMS wyśle pakiet rejestracyjny prosto do Twojego domu, gdzie bezpiecznie samemu można pobrać wymaz, który następnie należy odesłać do bazy. Proste, prawda? Pamiętajmy, że oprócz koronawirusa pacjenci chorują na inne choroby, w tym średnio co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Zachęcamy zatem do rejestracji w Bazie Potencjalnych Dawców Szpiku Zostań czyimś BOHATEREM! Tak, jak bohaterowie tego spotu:

https://www.youtube.com/watch?v=WO-tHKPTgGI