Trzeba ją mieć! mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.
Dzięki aplikacji:
masz swoje dokumenty zawsze pod ręką,
szybko i wygodnie załatwiasz sprawy urzędowe,
oszczędzasz czas i pieniądze.
mObywatel 2.0 zyskał nową szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z najnowszymi trendami. Korzystanie z niego będzie więc intuicyjne i komfortowe.
mDowód – wygoda i bezpieczeństwo
Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujesz się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będzie można użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u lekarza, ale też np. gdy wypożyczasz samochód czy sprzęt sportowy.
Nowym dokumentem cyfrowym nie będzie można posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
gdy będziesz składać wniosek o nowy dowód osobisty,
gdy będziesz przekraczać granicę kraju,
gdy będziesz załatwiać sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).
Nowa jakość cyfrowych usług cyfrowych
Zależy nam na tym, aby funkcje dostępne w aplikacji spełniały oczekiwania i zaspakajały potrzeby wszystkich obywateli. Niżej wymieniamy funkcje i usługi, z których będzie można korzystać już od 14 lipca oraz te, które pojawią się w apce w przyszłości.
Twoja okolica w mObywatelu
W aplikacji dostępne będą też cyfrowe dokumenty lokalne – usługi i ulgi w Twojej okolicy. To bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie, zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców.
Obywatele często zastanawiali się, kogo alarmować w takiej sytuacji. Teraz będzie można zrobić to w aplikacji. Nie musisz nawet wskazywać konkretnego miejsca – geolokalizacja sama pokaże namiary. Jak wypełnić naruszenie? Wybierz jedną z kilku kategorii, opisz sytuację, dodaj zdjęcie i lokalizację, a następnie uzupełnij swoje dane lub zachowaj ich poufność. Pamiętaj, że zgłoszenie może pozostać anonimowe – decyzja należy do osoby zgłaszającej.
Co załatwię w serwisie mObywatel.gov.pl?
Z serwisu mObywatel.gov.pl możesz skorzystać za pomocą przeglądarki internetowej, na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu.
Serwis mObywatel.gov.pl zapewnia m.in.:
łatwy dostęp do e-skrzynek pocztowych, dzięki którym skontaktujesz się z administracją publiczną (np. e-Doręczenia, ePUAP),
usługę Kierowca i pojazdy, w której znajdziesz szczegółowe informacje na temat swoich pojazdów, uprawnień i punktów karnych,
dostęp do Twoich danych z rejestrów państwowych, np. bazy PESEL czy Rejestru Dowodów Osobistych.
Gdzie znajdę więcej informacji?

Zapraszamy Cię na stronę informacyjną mObywatela 2.0. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i dowiesz się, co robimy, żeby mObywatel był jeszcze lepszy.
Pobierz ulotkę informacyjną.

Informacje pochodzą z Ministerstwa Cyfryzacji