na obrazku młoda kobieta zwrócona w stronę nastolatki, siedzą na kanapie i rozmawiają

Dnia 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autoagresji lub też inaczej nazywany Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach – to dobra okazja, aby zatrzymać się i przyjrzeć temu problemowi z bliska.

Z przeprowadzonych badań w nowosolskich szkołach przez Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Nowej Soli w 2019r. wynika, że aż 20,1% dzieci klas VI i VIII oraz 37,5% młodzieży szkół średnich dokonała w swoim życiu autodestrukcji i samookaleczenia się. W ostatnich 30 dniach przed badaniem do samookaleczania się przyznało się 5,4% dzieci młodszych klas oraz 8,1% młodzieży starszej.

Autoagresja to działanie, które często ma na celu zredukowanie napięcia emocjonalnego, bywa sposobem na wymierzenie sobie kary, ale jednocześnie stanowi wołanie o pomoc. Jednym z rodzajów autoagresji jest samookaleczanie się. Należy pamiętać jednak również o tym, że autoagresja to nie tylko „widoczne” działania jak samookaleczanie, ale także wszelakie zachowania autodestrukcyjne, które ludzie robią, by świadomie zaszkodzić samemu sobie np. nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków, głodzenie się itp.

W związku z powyższym w miesiącu marcu i kwietniu br., w każdą środę, w godz. 13:00 – 15:00 w PsychoCentrum przy ul. Wrocławskiej 2 w Nowej Soli (tel. 790 470 504/ 790 470 505), Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli organizuje konsultacje psychologiczne, prowadzone przez psychologa, który będzie udzielał konsultacji z zakresu samookaleczania się i zachowań autodestrukcyjnych. Konsultacje skierowane są dla dzieci od 7. roku życia, młodzieży oraz ich rodziców. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą skorzystać z pomocy.