15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ustanowiony przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi (Europa Donna). Jego celem jest przypominanie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie piersi, możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz o roli wczesnego wykrywania w procesie leczenia raka piersi.

Zapraszamy osoby zainteresowane tematyką walki z rakiem piersi (zarówno Panie jak i Panów) na spotkanie edukacyjne, które odbędzie się 18 października 2021r., o godz. 16:00 w „Galerii pod tekstem” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli, ul. Bankowa 3. Podczas spotkania odbędzie się nauka samobadania piersi na fantomie, będzie można uzyskać informacje na temat form pomocy dla kobiet i ich rodzin, które borykają się z nowotworem  piersi a także otrzymać wsparcie od nowosolskich Amazonek, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli, przedstawi prezentację nt. profilaktyki raka piersi. Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać informacji na temat działalności Nowosolskiego Stowarzyszenia Amazonek „Tęcza”, które jednocześnie zaprasza chętne osoby do współpracy w ich szeregach jako wolontariusze.

Podczas spotkania przewiduje się przerwę kawową podczas, której będzie można swobodnie porozmawiać z prelegentami i uczestnikami spotkania. Spotkanie jest skierowane do:

– świadomych kobiet, które chcą zadbać o swoje życie i zdrowie oraz nauczyć się jak przeprowadzić samobadanie

– do kobiet, które są w trakcie diagnozy lub zostały zdiagnozowane i borykają się z rakiem piersi,

– do członków ich rodzin a także ich najbliższych.

Ponadto informujemy:

W Województwie Lubuskim Panie w wieku 50-69 mogą skorzystać z Programu Profilaktyki Raka Piersi.  W ramach Programu kobiety, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym mogą całkowicie za darmo skorzystać z mammografi piersi. Badanie można zrobić stacjonarnie w poniższych placówkach:

1. NZOZ Panoramix, Gorzow Wlkp. ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80

2. New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp. ul. Chemiczna 12, tel. 95 735 74 00, 531 357 400

3. NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień , Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94; ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07

4. 105 Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01

Na temat badania piersi można porozmawiać także ze swoim lekarzem ginekologiem. Lista gabinetów ginekologicznych:

  1. Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli, ul. Chałubińskiego 7
  2. Centrum Medyczne Perinatea, Bohaterów Getta 2, 67-100 Nowa Sól
  3. NZOZ ARS MEDICA BIS s.c, 1 Maja 30, 67-100 Nowa Sól
  4. ALLMED Centrum Medyczne, Kościuszki 1d, 67-100 Nowa Sól
  5. Gabinet Ginekologiczny lek. Sławomir Gąsior, ul. Kosmonautów 7
Afisz informujący o spotkaniu na temat profilaktyki raka piersi.