na obrazku widzimy proflie twarzy odrysowane na czerwonym tle, zarys białą linią

Zapraszamy na pierwsze warsztaty w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej!

Z radością informujemy, że nadszedł dla nas bardzo ważny moment – wreszcie możemy zaprosić Nowosolan do udziału w warsztatach, które będą miały miejsce już w Centrum Aktywności Społecznej przy #Kasprowicza12 ! Nasza radość jest podwójna, ponieważ temu wydarzeniu będą towarzyszyły obchody Światowego Dnia NGO, który pojmujemy również jako święto aktywności mieszkańców, bo przecież z działań podejmowanych przez nasze organizacje pozarządowe korzysta cała społeczność lokalna.

Z tej okazji zapraszamy na bardzo ciekawe warsztaty, które są skupione wokół naszego miasta i jego historii, ale również wokół tego, jak sami mieszkańcy postrzegają życie w Nowej Soli oraz jej ważne postacie, znaczące wydarzenia oraz kultowe miejsca. W trakcie wydarzenia mieszkańcy Nowy Soli utworzą swój kanon najważniejszych wydarzeń i procesów z historii miasta i Polski po 1918 r. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, połączony z krótkimi wykładami historycznymi. „Paradoksalnie rozmowa o najnowszej historii Polski prowadzi do odkrycia, że nie ma jednego kanonu najważniejszych procesów i postaci, ale jego kształt zależy od historii osobistej czy lokalnej. A do rozmowy o tych historiach nie trzeba specjalnego przygotowania ani wykształcenia” – mówi Bartosz Bartosik, koordynator „Kanonu wolnych Polaków”.

Jak nasze rodzinne i lokalne historie mają się do historii Polski❓ Jakie procesy i wydarzenia z najnowszej historii Polski ukształtowały nasze dzisiejsze życie❓ Czy o historii i tożsamości możemy rozmawiać mimo różnic❓ Te i inne pytania są inspiracją do rozmów historycznych „Kanonu wolnych Polaków”, które odbędą się 25 lutego o godz. 16.00 w Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli. Spotkanie odbędzie się z okazji Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych. Organizuje je Laboratorium „Więzi” we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. Warsztat poprowadzi Maja Zabokrzycka (Fundacja Dom Pokoju). Wstęp wolny.

Osoby, którą chcą wziąć udział w spotkaniu, prosimy o zgłaszanie się poprzez formularz online: http://bit.ly/kanon-nowasol

Więcej informacji o projekcie, jak również relacje z już przeprowadzonych warsztatów, znajdą Państwo na stronie internetowej www.kanon.wiez.pl. „Kanon wolnych Polaków” jest rozwijany dzięki dotacji w konkursie „Rozmowa mimo różnic” Funduszu Obywatelskiego.

Zapraszamy serdecznie!