Kobieta siedząca tyłem patrząca na panoramę miasta ze wzgórza. Po prawej stronie napis konsultacje psychologiczne. Na dole logo na spoęłcznej fali oraz ministerstwa zdrowia.

Dnia 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autoagresji lub też inaczej nazywany Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach. To dobra okazja, aby zatrzymać się i przyjrzeć się temu problemowi z bliska. Autoagresja to działanie, które często ma na celu zredukowanie napięcia emocjonalnego, bywa sposobem na wymierzenie sobie kary, ale jednocześnie stanowi wołanie o pomoc. Jednym z rodzajów autoagresji jest samookaleczanie (najczęściej nacinanie skóry, rzadziej poparzenia czy zadawanie sobie ciosów). Należy pamiętać także o tym, że autoagresja to nie tylko wyżej wspomniane „widoczne” działania jak samookaleczanie, ale także wszelakie zachowania autodestrukcyjne, które ludzie robią, by świadomie zaszkodzić samemu sobie np. nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków, głodzenie się itp. 

Z przeprowadzonych badań w nowosolskich szkołach przez Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Nowej Soli w 2019 r. wynika, że  aż 20,1% dzieci klas VII i VIII oraz 37,5% młodzieży szkół średnich dokonała w swoim życiu autodestrukcji i samookaleczenia się. W ostatnich 30 dniach przed badaniem do samookaleczania się przyznało się 5,4% dzieci młodszych klas oraz 8,1% młodzieży starszej.

Mając na uwadze, że pandemia nie sprzyja zdrowiu psychicznemu zarówno dzieci, jak i dorosłych wiemy, że problemy autodestrukcji mogą się nasilać. W związku z powyższym w miesiącu marcu br., w każdy piątek, w godz. 15:00 – 17:00 w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli organizuje dyżury psychologa, który będzie udzielał konsultacji z zakresu samookaleczania się i zachowań autodestrukcyjnych.  Konsultacje prowadzić będzie Psycholog Urszula Łaba.

Kobieta siedząca tyłem patrząca na panoramę miasta ze wzgórza. Po prawej stronie napis konsultacje psychologiczne. Na dole logo na spoęłcznej fali oraz ministerstwa zdrowia.