pan z laską dla niewidomych pokzaują ją osobom siedzacym wokół stołu

Efektywne i praktyczne szkolenia są silną stroną projektu „Nowa Sól na społecznej fali”. Tym razem na tapet wzięliśmy bardzo intensywny i potrzebny temat: Wrażliwość na niepełnosprawność.
W środę 26 kwietnia br., pod okiem Agaty Karchut trenerki z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnością, rozmawialiśmy m.in. o potrzebach i możliwościach osób z niepełnosprawnościami oraz o bezpiecznej umiejętności prawidłowej komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami.
Gościem spotkania był Dariusz Wojciechowski z Fundacji Szansa dla Niewidomych, który opowiedział uczestnikom o swoich przeżyciach i odczuciach związanych z utratą wzroku i życiu z niepełnosprawnością. Opowiedział również o trudnych temacie jakim jest socjalizacja osób niepełnosprawnych.
Na koniec spotkania wyciągnęliśmy wspólnie wnioski, iż w kontaktach z osobami ze szczególnymi potrzebami powinniśmy być otwarci, uważni, nie zachowywać się nienaturalnie, traktować jak każdego innego zwracając uwagę, że osoby te mają pewne ograniczenia i co najważniejsze nie powinniśmy zrażać się jeśli otrzymamy „negatywną odpowiedź”, gdy będziemy chcieli pomóc niepełnosprawnej osobie, gdyż może ona się znajdować na trudnym etapie związanym z akceptacją swojej niepełnosprawności.Temat trudny i bardzo złożony, ale warty omawiania, aby promować w społeczeństwie pozytywny wizerunek osób należących do tej grupy i nie wzbudzać w nich niepotrzebnego dyskomfortu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i dzielenie się refleksjami.


Szkolenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Nowa Sól na społecznej fali” realizowanego przez Gminę Nowa Sól – Miasto wspólnie z Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty