statek laguna w nowosolskim porcie, słoneczna pogoda

W środę 10 marca na pokładzie statku turystycznego Laguna w nowosolskim porcie, została podpisana umowa wykupu udziałów w statku Laguna przez Miasto Nowa Sól. W imieniu gmin akt został podpisany przez burmistrzów: Andrzeja Kunta, Mariusza Olejniczaka, Wojciecha Sołtysa, Jacka Sautera, Marka Cebulę oraz prezydenta Jacka Milewskiego.

Umowę podpisano przez dotychczasowych właścicieli, którymi obok Nowej Soli były gminy: Kostrzyn nad Odrą, Słubice, Sulechów, Bytom Odrzański oraz Krosno Odrzańskie.
Wcześniej Nowa Sól zadeklarowała swoją gotowość wykupu udziałów w statku oraz pozostawienie go na rzece. Nowa Sól ma 36,8% udziałów w Lagunie, Kostrzyn: 16,2%, Słubice: 15,7%, Sulechów: 16,3%, Bytom Odrzański: 4%, Krosno Odrzańskie: 11%.
Księgowa wartość Laguny to 2 mln 125 tysięcy złotych.
Drugim ważnym elementem spotkania było podpisanie przez prezydenta Nowej Soli Jacka Milewskiego, prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego oraz prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza i burmistrza Sulechowa Wojciecha Sołtysa, uroczystego listu intencyjnego dotyczącego dalszego rozwijania turystyki na Odrze w oparciu o statek turystyczny Laguna.

Samo Stowarzyszenie Odra dla Turystów, jako dotychczasowy operator statków Laguna i Zefir będzie zawieszone. Jego misja w obecnym kształcie, wraz z zakończeniem się okresu trwałości unijnego projektu dobiegła końca. O dalszy rozwój turystyki odrzańskiej dbać będzie teraz nowy właściciel Laguny – Nowa Sól wraz z partnerami, tj. Zieloną Górą, Głogowem i Sulechowem.

Doświadczenia lat ubiegłych, jeśli chodzi o poziom Odry na jej odcinku granicznym, który „obsługiwał” nasz drugi wycieczkowiec Zefir, nie pozostawiły niestety złudzeń co do możliwości uprawiania tam turystyki wodnej w dotychczasowym wymiarze. Właściciele bliźniaka Laguny podjęli niełatwą, lecz jedyną dziś możliwą i rozsądną, decyzję o sprzedaży statku. Nie oznacza to oczywiście zarzucenia pracy nad dalszym rozwojem odrzańskiego produktu turystycznego w tym regionie. Kapryśna Odra wymaga jednak reorganizacji planów i założeń i dopasowania ich do dzisiejszych realiów hydrologicznych.
W liście intencyjnym włodarze 4 gmin zapisali między innymi chęć tworzenia warunków do rozwoju turystyki wodnej na rzece Odrze w szczególności poprzez rozwój infrastruktury turystycznej, promocję i rozwój ruchu turystycznego oraz wspólne budowanie produktu turystycznego i oferty turystycznej ze szczególnym uwzględnieniem, i w oparciu o statek wycieczkowy Laguna. Gminy deklarują wspólną promocję oferty rejsów statku Laguna na rzece Odrze oraz atrakcji turystycznych poszczególnych gmin i podejmowanie innych wspólnych inicjatyw i realizację przedsięwzięć na rzecz rozwoju odrzańskiego produktu turystycznego.
W Nowej Soli rozpoczyna także działalność Centrum Informacji Turystycznej, działające w strukturach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego siedziba mieści się przy ulicy Korzeniowskiego tuż przy porcie.