Na obrazku widać kobietę, która leży tyłem i patrzy na morze, ma na głowie kapelusz, a obok jest djęcie kobiety, która smaruje ciało kremem.

16 czerwca rozpoczął się jubileuszowy X Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem #Czerniak18+! Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie. Warto znać „abcde” Czerniaka:

• A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;

• B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;

• C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;

• D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;

• E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

https://www.youtube.com/watch?v=Aipg-LtoyJQ

Warto podkreślić, że nasze Miasto po raz pierwszy dołączyło do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka w edycji 2021/2021. Celem powyższego programu było rozszerzenie prowadzonej powszechnie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu. Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli przekazał materiały do nowosolskich szkół podstawowych, które były niezbędne do realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Program skierowany był do uczniów klas VII i VIII. Na zajęciach uczniowie poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętności samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotwory ze zwykłymi znamionami na podstawie ABCDE („czerniakowe abecadło”). W edycji 2020/2021, w programie udział wzięło 5 szkół podstawowych z terenu miasta SP1, SP2, SP3, SP6 i SP8. W sumie przeprowadzono 53 godziny zajęć w formie on line (w związku z nauczaniem zdalnym), którymi objęto aż 736 uczniów nowosolskich podstawówek. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach, program będzie cieszył się podobnym zainteresowaniem wśród naszych placówek oświatowych co pozwoli nam razem zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszej młodzieży.