Po raz 25 odbywa się Flis Odrzański Ścinawa-Szczecin. Dziś uczestników flisu w nowosolskiej marinie przywitał prezydent Jacek Milewski oraz dyrektor CIT Łukasz Kozłowski. Od Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników, prezydent otrzymał srebrną odznakę wydaną z okazji jubileuszowego XXV Flisu Odrzańskiego. To zaszczytne wyróżnienie przyjmuję w imieniu naszych mieszkańców, którzy kochają Odrę, a także wszystkich tych, którzy przez wiele lat przyczynili się do promocji żeglugi na naszej pięknej rzece – powiedział prezydent Milewski do flisaków.
Mentorką i organizatorką flisu była wyjątkowa postać: Elżbieta Marszałek, która przez ponad dwadzieścia lat organizowała Flisy Odrzańskie, przez jedenaście lat była rektorem Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Turystycznej, nauczycielem akademickim w szczecińskim Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, kierowała Klubem Matek Chrzestnych Statków Polskiej Żeglugi Morskiej. Kilka dekad pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Ligi Morskiej, a potem Ligi Morskiej i Rzecznej. Za swoją działalność Elżbieta Marszałek została uhonorowana: Pierścieniem Hallera (najwyższym honorowe odznaczenie LMiR), tytułem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, tytułem Księżna Odry nadanym przez flisaków.

Flis wyruszył w czwartek 1 lipca – jego trasa wynosi 414 km., a przystanki zaplanowano w 18 punktach, m.in.: Głogowie, Bytomiu Odrzańskim, Połęcku, Górzycy i Gryfinie. Flis prowadzą komodor Arkadiusz Drulis oraz retman Mieczysław Łabęcki. 17 lipca Flis dotrze do Szczecina, gdzie na Wałach Chrobrego zaplanowano paradę jednostek Flisu, spotkanie żeglarzami i organizatorami dorocznych obchodów Dni Rzeki Odry. Jubileuszowy Flis zakończy się 19 lipca w porcie w Szczecinie, gdzie tratwy zostaną zdemontowane.

Do zobaczenia za rok!