Rysia i Oli edukują to autorska kampania profilaktyczno-edukacyjna miasta Nowa Sól skierowana do dzieci w wieku 6-9 lat oraz ich rodziców. Urząd Miejski w Nowej Soli wraz z pedagogami, w tym pedagogiem specjalnym z Pracowni Za Piecem, przygotowali dedykowany dzieciom projekt, którego celem jest promocja zachowań prozdrowotnych i prospołecznych.
Jednym z zamierzeń było stworzenie postaci Rysi i Oliego, z którymi dzieci będą mogły się identyfikować. Bohaterowie odwiedzają znane mieszkańcom miejsca w Nowej Soli, a poruszane w projekcie tematy wspomogą młodych odbiorców w podejmowaniu nierzadko trudnych decyzji.


W kampanii profilaktyczno – edukacyjnej Rysia i Oli edukują omawiane będą m.in. tematy dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego:
pomaganie i akceptacja, czyli ważne aspekty społeczne,
zdrowe płuca, czyli efekt świadomych decyzji młodego człowieka (papierosy i e-papierosy),
świadome korzystanie z urządzeń elektronicznych (kiedy używanie staje się problemem),
zdrowe nawyki żywieniowe (czy napoje energetyczne są ok?).


W kampanii przygotowaliśmy filmy/ bajki edukacyjne poświęcone wymienionej tematyce, których bohaterami są Rysia i Oli oraz materiały edukacyjne dla dzieci, nauczycieli i rodziców.
Obecnie jesteśmy w trakcie tworzenia ostatnich szlifów i już niedługo…. bo w czerwcu Rysia i Oli zawitają do Naszego miasta na stałe by poprowadzić korowód Solan pod hasłem „Żyj zdrowo!” A we wrześniu widzimy się w szkołach i przedszkolach.