Dla mieszkańca

Rowerowa Stolica Polski

Zrobiliśmy to po raz drugi! W roku 2020 Nowa Sól ponownie została Rowerową Stolicą Polski – w rywalizacji RSP zdobyliśmy 9355 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Biała Podlaska ( 4210 punktów), na trzecim Gniezno (4161).
W rywalizację dla Nowej Soli włączyło się 40 grup a w nich 1700 rowerzystów! Kręcili mieszkańcy Nowej Soli, ale także naszego powiatu, województwa, rowerzyści z kraju oraz tak naprawdę z całego świata! To piękne i budujące! Dziękujemy!
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed organizatora miasto Bydgoszcz, Nowa Sól została podsumowana bardzo trafnie: kręciliście w innej galaktyce, jesteście niedoścignionym wzorem – komentowano nowosolski fenomen. Podano także kilka ciekawych statystyk:

-we wrześniu rowerzyści biorący udział w rywalizacji Rowerowa Stolica Polski:
-zmniejszyli ślad smogowy o 134 tony
-aplikację RSP odpalono 1 mln 300 tysięcy razy
-łącznie przejechano 3 mln 700 tysięcy kilometrów (z czego mężczyźni 2,7 mln km)
-jeśli w przyszłym roku Nowa Sól zwycięży trzeci raz z rzędu, puchar Rowerowej Stolicy Polski otrzymamy na zawsze!
Następna edycja RSP również odbędzie się we wrześniu

Prezydent Jacek Milewski z pucharem Rowerowa Stolica Polski

Ogólnopolska Rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”

U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city  w miastach.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Pierwsza edycja Rywalizacji została przeprowadzona w terminie: 1 – 30 września 2019 roku. Druga edycja, w roku 2020 również trwała cały miesiąc.

Po więcej informacji wejdź na: http://www.rowerowastolicapolski.pl/


Trasa rowerowa: Kolej na Rower

Ścieżka rowerowa biegnie na odcinku Stypułów-Sławocin śladem nieczynnej linii kolejowej nr 371 relacji Żagań-Wolsztyn w granicach powiatu nowosolskiego. Na ścieżkę składają się dwa odcinki: pierwszy od Stypułowa do Nowej Soli, drugi od Nowej Soli do Sławocina (przejazd zabytkowym mostem kolejowym przez Odrę). Pomiędzy odcinkami trasa biegnie przez miasto Nowa Sól.

Ścieżka posiada również infrastrukturę towarzyszącą w postaci miejsc obsługi rowerzystów tzw. MOR-ów, na których osoby podróżujące mogą odpocząć.

Dzięki ścieżce rowerzyści mogą szybko i bezpiecznie dojechać do pracy, miejsc użyteczności publicznej czy na zakupy nie produkując przy tym zbędnych ilości dwutlenku węgla i oszczędzając pieniądze, które musieliby wydać na paliwo lub bilet.

Można powiedzieć, że ścieżka jest rowerowym odpowiednikiem legendarnej Drogi 66, ponieważ jest najdłuższą trasą łączącą wschód z zachodem powiatu.

Wejdź na: www.kolejnarower.pl 
Pobierz mapy: http://kolejnarower.pl/do-pobrania/
Zobacz trasy: http://kolejnarower.pl/trasy/

Baner informujący o szczepieniu na COVID-19
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn (jeden starszy, drugi młodszy) oraz dwie młode kobiety, są usmiechnięci. Nad nimi napis: narodowy spis powszechny ludności i mieszkań 2021

Dla mieszkańca

Urząd Miejski

Edukacja

Kultura

Organizacje pozarządowe

Samorząd

Sport

Turystyka

Sprawy społeczne

Komunikacja

Jak segregować śmieci?

O Nowej Soli