W Urzędzie Miejskim w Nowej Soli zaprezentowano dziś nową identyfikację wizualną. Centralnym elementem jest logo opracowane przez Chili Studio z Zielonej Góry, które – jak podkreślono – łączy lokalną historię z nowoczesnym podejściem do projektowania i promocji.
Geneza i symbolika nowego logo
Nowy znak opiera się na symbolach odwołujących się do historii miasta.
W projekcie wykorzystano motywy łodzi i rzeki, słońca oraz beczki soli – wszystkie obecne wcześniej w herbie i poprzednim logo. Sygnet zaprojektowano na siatce konstrukcyjnej, co zapewnia jego proporcje i czytelność w każdym formacie – od dokumentów urzędowych po media cyfrowe.
– Pracę nad nowym logo zaczęliśmy od analizy stanu obecnego – referował Bartek Mikołajczyk, Art Director w Chili Studio, doprecyzowując: wspólnie z przedstawicielami miasta oceniliśmy, że dotychczasowy znak, choć używany przez lata, miał ograniczenia w zakresie czytelności, reprodukcji i dostosowania do nowych mediów. Dzisiejsze znaki muszą działać zarówno w druku, jak i w przestrzeni cyfrowej. Naszym celem była ewolucja, nie zerwanie z przeszłością. Wykorzystaliśmy te same elementy – słońce, łódź na Odrze i beczki z solą – nawiązujące do herbu i historii miasta, ale ujęliśmy je w nowoczesnej formie. Logo powstało na siatce konstrukcyjnej, tak by zachować harmonię i proporcje. Chcieliśmy przenieść znak Nowej Soli do współczesnych standardów i otworzyć drogę do budowy spójnej identyfikacji miasta.
Kolory i typografia
Kolorystyka nowego logo opiera się na żółtym, błękicie, czerni i bieli – barwach zaczerpniętych z miejskiej heraldyki. Towarzyszą im kolory uzupełniające i tinty (rozjaśnienia), które zwiększają możliwości zastosowań. System wykorzystuje krój pisma DM Sans, dostosowany do druku i mediów cyfrowych, wspierając spójny język wizualny miasta.
Logotyp sprzed 15 lat wymagał zmiany
– Logotyp sprzed 15 lat wymagał zmiany. Dziś namaszczamy nowe logo urzędu i miasta – powiedziała Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli, dodając: – cieszę się, że powierzyliśmy ten projekt profesjonalnej firmie i że był nadzorowany także przez autora poprzedniego logo. Herb pozostaje niezmienny i ma swoją rangę, ale logotyp jest narzędziem promocji. Nowa identyfikacja porządkuje rozproszony system wizualny i nadaje spójność materiałom urzędowym i promocyjnym. Cieszę się też z claimu „Tu płynie nowe” – słowo „tu” jest kluczowe, bo buduje lokalną tożsamość. To „tu” – tu w Nowej Soli – tworzymy przyszłość i inwestujemy w mieszkańców – doprecyzowuje prezydent.
Dlaczego zmiana była potrzebna?
W konferencji uczestniczył również Tadeusz Szechowski, autor poprzedniego logo. Podkreślił, że stary znak przestał spełniać wymagania:
– Logo to narzędzie, które musi działać w kontaktach wizualnych i spełniać określone warunki – powiedział Tadeusz Szechowski. – Kategoria „ładne czy brzydkie” nie ma tu większego znaczenia. Poprzednie logo nie miało wersji czarno-białej, traciło czytelność przy skalowaniu, a hasło „miasto na fali” było niewidoczne. Stylowo przypominało raczej znak ośrodka wypoczynkowego niż miasta z aspiracjami biznesowymi i urzędowymi. Dlatego konieczne było stworzenie systemu, który odpowiada współczesnym standardom i uporządkuje komunikację wizualną.
Korzyści z nowej identyfikacji
Nowy system wizualny porządkuje sposób komunikacji miasta i przynosi konkretne efekty:
– większa czytelność i funkcjonalność znaku,
– spójny język wizualny w dokumentach, promocji i mediach cyfrowych,
– nowoczesna forma osadzona w lokalnej tradycji,
– lepsza rozpoznawalność miasta,
– logo zaprojektowano tak, by „rosło wraz z miastem”.
Identyfikacja, która łączy tradycję i współczesność
Nowa identyfikacja wizualna Nowej Soli to projekt, który łączy lokalną symbolikę z wymogami współczesnej komunikacji. Władze miasta podkreślają, że zmiana nie jest jedynie kwestią estetyki, lecz narzędziem porządkującym system wizualny i wspierającym promocję urzędu na zewnątrz. Nowe logo, claim „Nowa Sól. Tu płynie nowe” i spójny system identyfikacji mają budować rozpoznawalną markę Nowej Soli i odzwierciedlać jej rozwój – zarówno w oczach mieszkańców, jak i partnerów zewnętrznych.











Galeria zdjęć z konferencji


Księga znaku










