Sprawy społeczne

Uzależnienia/profilaktyka

„Motylkowe” warsztaty dla dzieci

Ruszyły zapisy na letnie zajęcia psychoedykacyjne „Motylkowe przygody” dla dzieci w wieku 8-10 lat

Co tydzień będą odbywały się nowe zapisy na poszczególne tematy warsztatów. Zajęcia odbywają się w każdy piątek przez całe wakacje w godzinach 14.00 – 17.00. Można uczestniczyć we wszystkich warsztatach lub tylko w wybranych

Zajęcia prowadzone są w PsychoCentrum ul. Wrocławska 2 w Nowej Soli

Pierwsze zajęcia ruszają w piątek -7 lipca b.r. , poświęcone będą integracji i współpracy w grupie.

Celem zajęć jest:

budowanie poczucia wspólnoty grupowej

rozwijanie przyjaznych stosunków z rówieśnikami

doskonalenie umiejętności komunikacyjnych

rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie

udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zapisy pod nr telefonów*:

790 470 505

797 303 271

*decyduje kolejność zgłoszeń!

Uchwała w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Gminy Nowa Sól – Miasto na 2023 rok

Informator miejski o placówkach pomocy na terenie miasta

Zapraszamy do naszych punktów konsultacyjnych na terenie miasta, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc: psychologiczną, prawną,mediacji rodzinnych, socjalną, rodzinną, terapeutyczną. Wszystkie szczegóły na temat danych teleadresowych można znaleźć w naszym Informatorze Miejskim. Informator dostępny jest we wszystkich instytucjach pomocowych oraz w szkołach podstawowych na terenie miasta. Przypominamy również o naszej Linii Wsparcia 68/ 459 03 90, na którą można dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 19.00. Nasi konsultanci udzielają pomocy dla osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego.

Szkolenie „Dziecko z FASD w procesie edukacji”

Wrzesień to miesiąc, w którym corocznie 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy), zwany też Dniem Świadomości FAS. Należy pamiętać, że picie alkoholu w czasie ciąży może wpłynąć na rozwój grupy schorzeń zwanych płodowymi zaburzeniami ze spektrum alkoholu (FASD). Dzieci urodzone z FASD mogą mieć wiele problemów, takich jak problemy medyczne, behawioralne, edukacyjne i społeczne.

Dlatego też wychodząc naprzeciw potrzebom Urząd Miejski – wydział Spraw Społecznych w Nowej Soli wraz z Polskim Instytutem FASD organizuje szkolenie  na temat  „Dziecko z FASD w procesie edukacji”.  Szkolenie odbędzie się
25 września (sobota) od godz. 9.00 do godz. 17.00 w Nowosolskim Domu Kultury. Uczestnik szkolenia nie ponosi żadnych kosztów. Szkolenie dedykowane jest nauczycielom szkół podstawowych na terenie miasta, pracownikom Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Nowej Soli i Asystentów rodziny w Nowej Soli.

            Celem szkolenia jest zdobycie praktycznej wiedzy na temat funkcjonowania dziecka z FASD i innymi dysfunkcjami intelektualnymi w szkole, rodzinie i społeczności a także prawidłowego diagnozowania dzieci z FASD.

Aby zapisać się na szkolenie należy wypełnić ankietę dostępną pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/1tC8ZNJ50wQvkiJIEQKROXhD-wq56Gu-2wO0leHMXszo/edit

Link do zgłoszenia na szkolenie dostępny na stronie FB: Profilaktyka Nowa Sól. Zgłoszenia należy dokonać do dnia 20 września 2021r.

Ramowy program szkolenia:

9:00- 10:30 – zapoznanie grupy, ćwiczenia wprowadzające do tematyki szkolenia,

10 min – przerwa kawowa

10:40- 12:00 – FASD- co to takiego? Fakty i mity, przekazanie najnowszej podpartej badaniami naukowymi wiedzy o FASD.

10 min. – przerwa kawowa

12:10- 13:40– poznanie prawidłowej ścieżki diagnostycznej, poszukiwanie grup zwiększonego ryzyka oraz zdobycie wiedzy jak kierować rodzinę (w szczególności biologiczną) na specjalistyczną diagnozę FASD aby nie napotkać oporu z jej strony.

35 min. – przerwa obiadowa.

14:15- 16:00– jak interpretować (wszystkie) opinie i diagnozy dziecka? Czego wymagać od diagnostów, terapeutów i nauczycieli (planowanie wsparcia terapeutycznego). Budowanie zespołu roboczego w celu poprawy jakości życia dziecka i jego całej rodziny.

10 min. – przerwa kawowa

16:10- 17:00– studium przypadków, podsumowanie, omawianie (zewnętrznych) przypadków, tworzenie struktur działań ułatwiających codzienne funkcjonowanie rodzin wychowujących dziecko z FASD. 

17:00 – zakończenie szkolenia rozdanie zaświadczeń.

Prowadzący: Janusz Morawiec – Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Fascynujący Świat Dziecka, Prezes Zarządu Polskiego Instytutu FASD, Prezes Zarządu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Lewin” ośrodek terapii uzależnień, wieloletni praktyk w pracy z dziećmi z FASD i ich rodzinami, posiadacz certyfikatu specjalisty i diagnosty FASD, nadany przez dr. Susan Astley (Hemingway) dyrektor kliniki FASDPN przy Uniwersytecie Waszyngtońskim, posiadacz Certyfikat Trenera Biznesu. Ponadto ma na swoim koncie 1 000 godzin w prowadzeniu szkoleń i pracy z różnorodnymi grupami, ponad 3000 godzin doradztwa i konsultacji.

Konkurs „9 miesięcy pełnych miłości 2021”

Wydział Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli zaprasza kobiety w ciąży zamieszkujące na terenie miasta Nowa Sól do udziału w konkursie fotograficznym „9 miesięcy pełnych miłości 2021”.

Zadaniem konkursowym jest zrobienie zdjęcia z dłońmi ułożonymi w kształcie serca na ciążowym brzuszku i opisie „dlaczego wybieram 9 miesięcy bez alkoholu”.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody! Zdobywczyni I miejsca wygra fotelik samochodowy dla dziecka, II miejsca sesję zdjęciową wraz z wizażem, III miejsca sesję zdjęciową. Kobiety będą mogły same zdecydować czy chcą sesję ciążową, noworodkową czy też rodzinną, ważne jedynie, aby wykorzystać wygraną w terminie do 20 grudnia 2021r.
Makijaż zapewni nam Madlen Make up & Lashes a zdjęcia zrobi FotoMinio. Partnerem konkursu jest nowosolska firma „Wszystko dla dziecka”, która już drugi rok z rzędu wspiera naszą inicjatywę.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie poniżej oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, pokój 118, który następnie należy dostarczyć za pomocą skanu na adres mailowy promocjazdrowia@nowasol.pl lub w formie tradycyjnej na adres siedziby Urzędu Miejskiego. Zdjęcie w formie cyfrowej, w formacie JPG należy wysłać mailowo na adres promocjazdrowia@nowasol.pl.
Zgłoszenia przesyłać można od 6 lipca do 15 sierpnia 2021r. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas Nowosolskiego Dnia Profilaktyki w dniu 29 sierpnia 2021r. w Parku Krasnala w Nowej Soli.
Konkurs ma na celu zwiększenie liczby kobiet, które deklarują zachowanie abstynencji w czasie ciąży oraz upowszechnienie wiedzy o szkodliwych skutkach picia alkoholu podczas ciąży z uwzględnieniem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).

Formularz zgłoszeniowy:

formularz-zgloszeniowy-konkurs-9-mcy-2021Pobierz

Regulamin:

regulamin-konkursu-fotograficznego-FAS-3Pobierz

Informator miejski

Nowy, uaktualniony Informator Miejski dotyczący placówek pomocowych na terenie miasta Nowa Sól już jest. Można go bezpłatnie pozyskać w instytucjach pomocowych i szkołach podstawowych na terenie miasta, a także niedługo zostanie dołączony do każdego zakupionego Tygodnik Krąg. W informatorze zawarte są informacje na temat bezpłatnej pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, socjalnej, prawnej i terapeutycznej dla dzieci i dorosłych.

Punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin w nowej siedzibie

Punkt dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin, po rocznej przerwie ponownie zostaje uruchomiony od 19 kwietnia 2021r. w nowej siedzibie przy ul. Drzymały 4 w Nowej Soli.

Punkt będzie funkcjonował w siedzibie Stowarzyszenia „Odrodzenie”, w każdy poniedziałek i środę tygodnia w godzinach  17:00 -19:00. W punkcie konsultacji udzielać będzie Pani Sylwia Tasarek – specjalista terapii uzależnień, która na co dzień pracuje w Lubuskim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Zielonej Górze. Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w zakresie problemu alkoholowego lub członków ich rodzin.

na różówym tle widać trzymające się dłonie, napis: Punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin w nowej siedzibie

Bezpłatne narkotesty

Miasto Nowa Sól zakupiło 125 sztuk narkotestów, w tym także są testy na dopalacze (ABP – ABP-PINACA oraz SPC – Spice/K2). Narkotesty zostaną przekazane do Punktu Konsultacyjnego Przeciwdziałania Narkomanii przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli i będą dostępne bezpłatnie dla dorosłych mieszkańców miasta oraz instytucji pomocowych na terenie miasta. Narkotesty firmy nal von minden posłużą do identyfikacji substancji psychoaktywnych takich jak: amfetamina, buprenorfina, benzodiazepiny, kokaina, metaamfetamina, ekstazy, morfina/opiaty, metadon, oksykodon, kanabinoidy. Szeroki zakres badanych substancji pozwala na szybsze zdiagnozowanie zażywanego środka.

na tle różowego rolapa z logo z napisem Profilaktyka jestem na tak, widnieją kartoniki z testami na wykrywanie obecności narkotyków w organizmie.

Edytuj stronę

Dodaj tytułUzależnienia/profilaktyka

Bezpłatne narkotesty

Miasto Nowa Sól zakupiło 125 sztuk narkotestów, w tym także są testy na dopalacze (ABP – ABP-PINACA oraz SPC – Spice/K2). Narkotesty zostaną przekazane do Punktu Konsultacyjnego Przeciwdziałania Narkomanii przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli i będą dostępne bezpłatnie dla dorosłych mieszkańców miasta oraz instytucji pomocowych na terenie miasta. Narkotesty firmy nal von minden posłużą do identyfikacji substancji psychoaktywnych takich jak: amfetamina, buprenorfina, benzodiazepiny, kokaina, metaamfetamina, ekstazy, morfina/opiaty, metadon, oksykodon, kanabinoidy. Szeroki zakres badanych substancji pozwala na szybsze zdiagnozowanie zażywanego środka.

na tle różowego rolapa z logo z napisem Profilaktyka jestem na tak, widnieją kartoniki z testami na wykrywanie obecności narkotyków w organizmie.

Dzień Bezpiecznego Internetu!

Jak co roku miasto Nowa Sól przyłącza się do akcji „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Celem wydarzenia, które odbywa się 9 lutego, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Celem realizacji działań związanych z propagowaniem bezpieczeństwa w internecie wśród dorosłych i młodzieży, jako miasto Nowa Sól zaplanowaliśmy realizację: diagnozy treści i modelu korzystania z internetu przez dzieci (na podstawie ankiet klas I-VIII szkół podstawowych), zajęć edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa w internecie (szkoły podstawowe), zajęć warsztatowych ukierunkowujących ciekawości uczniów na edukacyjne zasoby internetu, zajęć edukacyjnych dla dzieci i rodziców na temat niebezpiecznych zjawisk w internecie (patostream, mikropłatności). Materiały do realizacji powyższych działań pozyskaliśmy przyłączając się, jako miasto Nowa Sól w kampanię profilaktyczno – edukacyjną „SMART-to znaczy mądrze”. W dniu 5 lutego br. odbyło się spotkanie pracowników wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli wraz z koordynatorami kampanii z każdej ze szkoły podstawowej w Nowej Soli. Szkoły otrzymały pakiet materiałów do realizacji zajęć edukacyjnych zarówno z dziećmi jak i rodzicami na temat bezpieczeństwa w internecie.Jesteśmy zdania, że „jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji” – DZIAŁAJMY RAZEM!

na białym tle, po lewej stronie znajduje się sylwetka smartfona, który jest usmiechnięty i w prawej dłoni trzyma kulę ziemską, po prawej stronie napis dzień bezpiecznego internetu 9 lutego 2021

Uchwała w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 r.

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Soli nadal działa

Pomimo zawieszenia bezpośredniej obsługi klientów Urzędu Miejskiego w Nowej Soli informujemy, że Komisja RPA nie zawiesiła swojej działalności i nadal podejmuje działania zmierzające do zobowiązania osób nadużywających alkoholu i spełniających przesłanki art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.Komisja RPA podejmuje działania wobec osób (dotyczy tylko mieszkańców miasta Nowa Sól), które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują: rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny, systematycznie zakłócają spokój i porządek publiczny. Wnioski o podjęcie działań wobec takich osób należy złożyć bezpośrednio w skrzynce podawczej umieszczonej przy wejściu do Urzędu Miejskiego adresując do Komisji RPA lub wysyłając pocztą na adres: Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w nowej Soli, ul. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól. W obecnej sytuacji, tak trudnej dla wielu z Nas jesteśmy dla Państwa: 68/ 4590305; profilaktyka@nowasol.pl Dyżur członka Komisji RPA w każdy czwartek w godz. 16.00 – 18.00 w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli.

UCHWAŁA NR XIX/163/19 RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ SOLI
z dnia 12 grudnia 2019 r.
w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok.

GPPiRPA-2020

pobierz Uchwałę


UCHWAŁA NR XXXVI/305/20 RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ SOLI
z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie: Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Miasta Nowej Soli na lata 2021 – 2024.

plakat z logami miasto na fali, konkurs nasz zabytek oraz fundacja most the most
plakat z napisem podatki i opłaty lokalne 2023
logo z napisem ciepłe mieszkanie

Dla mieszkańca

Urząd Miejski

Edukacja

Kultura

Organizacje pozarządowe

Samorząd

Sport

Turystyka

Sprawy społeczne

Komunikacja

O Nowej Soli

Flaga i Godło Polski z podpisem Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa