Sprawy społeczne

Zdrowie

Światowy Dzień Zespołu Downa

To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.  To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.
Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.
Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa https://www.worlddownsyndromeday.org/ , jak i w mediach społecznościowych.

na białym tle kolorowy napis 21 marca dzień kolorowej skarpetki, po bokach napisu namalowane skarpetki we wzorki

Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet i zadbaj o swoje zdrowie!

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. Bezpłatne badania mammograficzne w „Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” refundowane przez NFZ przeznaczone są dla wszystkich Pań w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii (do badania nie jest potrzebne skierowanie!).

Mammobus stanie ponownie w Nowej Soli w dniu 8 marca  2021r! To dobra okazja aby sprawić sobie prezent na Dzień Kobiet i zadbać o swoje zdrowie!

Mammobus będzie ustawiony ponownie na parkingu przy sklepie Intermache, ul. Matejki 16A w godzinach 9:00 – 18:00.

Aby ułatwić pracę zespołu oraz zadbać o wspólne bezpieczeństwo prosimy o wcześniejszą rejestrację na badanie pod numerem telefonu (68) 41 41 411 lub online na stronie www.diagnostyk.pl  aby uniknąć kolejek i gromadzenia się Pań w jednym miejscu.  Panie, którym termin badania nie odpowiada mają szansę zarejestrować się na badanie w stacjonarnej pracowni mammografii w Zielonej Górze przy ul.  ul. Wazów 42 (w budynku Polikliniki na III p.) oraz  ul. Wandy 27 (na parterze) rejestracja pod nr. Tel: (68) 452 77 94 lub (68) 452 78 07.

Światowy Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach

Dnia 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autoagresji lub też inaczej nazywany Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach. To dobra okazja, aby zatrzymać się i przyjrzeć się temu problemowi z bliska. Autoagresja to działanie, które często ma na celu zredukowanie napięcia emocjonalnego, bywa sposobem na wymierzenie sobie kary, ale jednocześnie stanowi wołanie o pomoc. Jednym z rodzajów autoagresji jest samookaleczanie (najczęściej nacinanie skóry, rzadziej poparzenia czy zadawanie sobie ciosów). Należy pamiętać także o tym, że autoagresja to nie tylko wyżej wspomniane „widoczne” działania jak samookaleczanie, ale także wszelakie zachowania autodestrukcyjne, które ludzie robią, by świadomie zaszkodzić samemu sobie np. nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków, głodzenie się itp. 

Z przeprowadzonych badań w nowosolskich szkołach przez Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Nowej Soli w 2019 r. wynika, że  aż 20,1% dzieci klas VII i VIII oraz 37,5% młodzieży szkół średnich dokonała w swoim życiu autodestrukcji i samookaleczenia się. W ostatnich 30 dniach przed badaniem do samookaleczania się przyznało się 5,4% dzieci młodszych klas oraz 8,1% młodzieży starszej.

Mając na uwadze, że pandemia nie sprzyja zdrowiu psychicznemu zarówno dzieci, jak i dorosłych wiemy, że problemy autodestrukcji mogą się nasilać. W związku z powyższym w miesiącu marcu br., w każdy piątek, w godz. 15:00 – 17:00 w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli organizuje dyżury psychologa, który będzie udzielał konsultacji z zakresu samookaleczania się i zachowań autodestrukcyjnych.  Konsultacje prowadzić będzie Psycholog Urszula Łaba.

Kobieta siedząca tyłem patrząca na panoramę miasta ze wzgórza. Po prawej stronie napis konsultacje psychologiczne. Na dole logo na spoęłcznej fali oraz ministerstwa zdrowia.

DENTOBUS w Nowej Soli zaprasza dzieci i młodzież

Zapraszamy dzieci i młodzież do lat 18 do DENTOBUSA! Zdrowe zęby i higiena jamy ustnej to bardzo ważna sprawa! DENTOBUS stanie na osiedlu Paderewskiego przy Niepublicznym Przedszkolu „Słoneczko” w godz. 8.00-14.00

Obrazek przedstawia dentystę, który trzyma w dłoni lusterko dentystyczne. Po lewej znajduje się biały ząb, a po prawej dłonie trzymające pastę i szczoteczkę. Na górze logo ministerstwa zdrowia,

Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka w Nowosolskich Szkołach Podstawowych.

Gmina Nowa Sól – Miasto w roku 2020 przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka w edycji 2020/2021. Celem powyższego programu jest rozszerzenie prowadzonej powszechnie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu w Szkołach Podstawowych. W 2020 do Wydziału Spraw Społecznych wpłynęły zgłoszenia ze wszystkich Szkół Podstawowych na ternie miasta, w związku z czym programem zostaną objęci wszyscy uczniowie klas VII i VIII.

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod patronatem prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. To właśnie z tej okazji na początku lutego Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli przekaże materiały do nowosolskich szkół podstawowych, które są niezbędne do realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Po skończonych zajęciach uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętności samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotwory ze zwykłymi znamionami na podstawie ABCDE („czerniakowe abecadło”).

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Dnia 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w Polsce na koniec 2020 r. na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje 4 777 chorych. W Polsce w 2020 r. dokonano 1.177 przeszczepień od zmarłych dawców, w tym 717 przeszczepień nerek, 262 wątroby, 146 serc, 4 trzustki i 48 płuc. Przeprowadzono również 31 przeszczepień nerki oraz 27 przeszczepień części wątroby od żywych dawców.

W tym dniu mamy na celu upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. Pragniemy również zachęcić  Państwa do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów. 

Aby nasze działania niosły za sobą efekty, 25 stycznia br. Urząd Miejski przekazał  do wszystkich szkół podstawowych na terenie miasta Nowa Sól, materiały z ogólnopolskiej kampanii „Solidarnie dla transplantacji” organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia realizowanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Głównym celem akcji jest zwiększenie dostępności przeszczepami w Polsce i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas materiały edukacyjne trafią do nauczycieli, pedagogów, pielęgniarek szkolnych, którzy z kolei poświęcą swój czas i przeprowadzą lekcję na temat transplantacji wśród uczniów.

Zachęcamy Państwa do wydruku świadectwa woli bycia dawcą. Gotowy wzór do druku znajdą Państwo na stronie: https://zgodanazycie.pl/wp-content/uploads/2020/01/karta_swiadectwo_woli_druk.pdf. 

Karta do pobrania także tu

Nowa możliwość rejestracji na szczepienia!

Osoby chcące zarejestrować się na szczepienie mogą skorzystać od dziś z nowej możliwości rejestracji.  Został uruchamiamy dodatkowy kanał rejestracji na szczepienie przeciw #COVID19 za pośrednictwem SMS Żeby zapisać się na szczepienie wyślij wiadomość o treści „SZCZEPIMY SIE” na numer 664 908 556

Dla przypomnienia poniżej wymieniamy wszystkie możliwości rejestracji na szczepienie:
przez infolinię 989 przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl w punkcie szczepień przez SMS o treści SZCZEPIMY SIE na numer 664 908 556

Przypominamy także, że Gmina Nowa Sól – Miasto ma możliwość zorganizowania transportu do punktów szczepień dla osób:

 • posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.
 • mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
 • które są zarejestrowane na szczepienie i mają wyznaczony termin (datę i godzinę) szczepienia.
 • prosimy o poinformowanie koordynatora o potrzebie skorzystania z transportu bezpośrednio po zarejestrowaniu na szczepienie i wyznaczeniu terminu!

W powyższej sprawie można kontaktować się z Miejskim Koordynatorem ds. udzielania informacji nt. Narodowego Programu Szczepień tel. 534 760 150 w godz.: Pon. 7:30-15:30, Wt. 7:30 – 15:30, Śr. 9:00 – 17:00, Czw. 7:30 – 15:30, Pt. 7:30 – 15:00.

Zapraszamy na Bezpłatne Badanie Słuchu w Nowej Soli

Osoby, które dostrzegają jakieś problemy ze słuchem mogą 14 Stycznia 2021r.  wykonać bezpłatne badanie słuchu.  Badanie jest adresowane do osób pełnoletnich, które mają problem z prawidłowym słyszeniem.

Samochód (SŁUCHOBUS) z gabinetem do badań zaparkuje na Placu Wyzwolenia. Badanie będzie wykonywane w czwartek w godz. 10:00-15:00. Na badanie nie są prowadzone zapisy, należy przyjść bezpośrednio na miejsce. Aby wziąć udział w badaniu, nie jest potrzebny żaden dokument.

Badanie słuchu – audiometria tonalna – jest bezbolesne i nieinwazyjne trwa ok. 10-15 minut. Pacjent zakłada słuchawki i kolejno do każdego z uszu (nie do obu jednocześnie) są wysyłane dźwięki o różnym natężeniu. Zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie, gdy usłyszy dźwięk. Badanie pozwala na wstępne określenie charakteru i głębokości niedosłuchu. Wynik badania audiometrii tonalnej jest podstawą do ewentualnej dalszej diagnostyki w gabinecie SŁUCHMED.

„Koperta życia” również dla mieszkańców miasta!

Niezmiernie nam miło poinformować Państwa, że miasto podpisało porozumienie dotyczące programu polityki zdrowotnej dla seniorów z terenu powiatu nowosolskiego na lata 2020-2021 „Koperta życia – twoje zdrowie, twoje życie”.  W ramach programu, mieszkańcy otrzymają  pakiety, w których m.in. będzie znajdować się koperta życia.  Na specjalnie przygotowanych kopertach należy umieścić najważniejsze informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym numeru pesel. Powyższe koperty należy przechowywać w lodówce, na którą z kolei powinna być przyklejona naklejka informująca o tym, że w lodówce znajduje się koperta życia. W przypadku przyjazdu pogotowia, lekarz/ratownik medyczny dzięki kopercie życia ma podstawowe dane o stanie zdrowia poszkodowanego oraz przede wszystkim wie, czy taka osoba nie jest np. uczulona na dane grupy leków. Dbając o to, żeby w karcie znalazły się rzetelne dane, kopertę podpisuje pacjent oraz lekarz rodzinny, ponadto karta powinna być aktualizowana w przypadku np. zmiany stanu zdrowia, czy zmiany przyjmowanych leków.

Program skierowany jest do:

 • osób w wieku 60 lat i powyżej
 • osób z chorobami przewlekłymi,
 • osób mających problemy ze zdrowiem,
 • niepełnosprawnych,
 • samotnych.

W celu uzyskania pakiety „Koperta życia” należy pobrać i wypełnić wniosek, który jest dostępny przy głównym wejściu do Urzędu Miejskiego przy ul. Piłsudskiego 12 w Nowej Soli a następnie wrzucić go do skrzynki podawczej, stojącej przed Urzędem. Program zakłada 141 pakietów dla mieszkańców naszego miasta, w związku z czym o przyznaniu kopert decyduje kolejność zgłoszeń (wnioski niepełne, bez danych kontaktowych, bez podpisanych oświadczeń, nie będą brane pod uwagę).  Po złożeniu kompletnego wniosku, Urzędnik skontaktuje się telefonicznie celem ustalenia dogodnego terminu wydania pakietu. W przypadku pytań można kontaktować się z pracownikiem Urzędu pod numerem telefonu 68 459 03 05.

Program finansowany jest w całości ze środków własnych Powiatu Nowosolskiego.


1 grudnia Światowy Dzień AIDS

Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę. W tym roku hasło Rock Red Ribbon (w wolnym przekładzie przypnij, noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Popularyzując symbol Czerwonej Kokardki podkreślamy jej znaczenie i symbolikę.

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility).

Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo. Inwestycje zmierzające do zapewnienia leczenia i opieki osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS, poczynione w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i wspierają reakcję na COVID-19.

Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób.

Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.

Źródło: https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/ett2020-2/

Dnia 13 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Niewidomych.

Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu problematyki osób niewidomych i niedowidzących.
Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości. Utrata wzroku jest traumatycznym przeżyciem dla każdego człowieka, często takie osoby czują się zagubione i wykluczone, nie mają wiedzy gdzie mogą uzyskać pomoc a procedury urzędowe często przerażają już i tak wystraszonego człowieka. W Nowej Soli istnieje stowarzyszenie, które pomaga osobom niewidomym i niedowidzącym. Polski Związek Niewidomych Koło Nowa Sól, udziela wsparcia w zakresie wyjścia z samoizolacji, informacji i pomocy dotyczących programów dotowanych (PFRON), przekazywania sprzętu specjalistycznego, pomocy w sprawach urzędowych a także integracji osób niewidomych i niedowidzących.

Poniżej misja Polskiego Związku Niewidomych:

„Tracisz wzrok u nas uzyskasz pomoc.Jesteśmy organizacją kompetentną dzięki której możesz osiągnąć samodzielność i aktywność życiową, zrealizować potrzeby społeczne i zawodowe.Pomagamy niewidomym i słabowidzącym oraz ich bliskim w adaptacji do nowych warunków życia na terenie całego kraju. Udzielamy porad i informacji. Zapewniamy odnalezienie sensu życia poprzez wsparcie psychologiczne w procesie rehabilitacji i integracji. Realizujemy indywidualne i grupowe szkolenia. Wyznaczamy standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących w Polsce. Zmieniamy postrzeganie poprzez edukację społeczną. Integrujemy środowisko i jesteśmy jego rzecznikiem”.

W przypadku zaistnienia potrzeby, warto skorzystać w pomocy oferowanej przez PZN Koło Nowa Sól, do czego gorąco zachęcamy!

Na głównym planie kobiece oczy. Informacja na temat międzynarodowego dnia niewidomych.

Niezbędne kontakty do szpitala

Klikając w poniższy link można uzyskać dostęp do wszystkich danych teleadresowych nowosolskiego szpitala, a także apteki czynnej całodobowo i informacji na temat bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia.

Baner informujący o szczepieniu na COVID-19
plakat koronawirus - ważne informacje
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn (jeden starszy, drugi młodszy) oraz dwie młode kobiety, są usmiechnięci. Nad nimi napis: narodowy spis powszechny ludności i mieszkań 2021

Dla mieszkańca

Urząd Miejski

Edukacja

Kultura

Organizacje pozarządowe

Samorząd

Sport

Turystyka

Sprawy społeczne

Komunikacja

Jak segregować śmieci?

O Nowej Soli