Zobacz także:

75 rocznica likwidacji nowosolskiej filii obozu Gross Rosen

75 lat temu zlikwidowano nowosolską filię obozu Gross Rosen. 26 stycznia 1945 r. w obliczu zbliżających się wojsk radzieckich władze SS zarządziły ewakuację więźniów podległych im obozów.

Więcej…

Trzygodzinne dyżury komputerowe

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli, mając na uwadze fakt, iż coraz więcej wiadomości przekazywanych jest za pomocą nowych technologii (komputer, internet), wychodzi naprzeciw potrzebom swoich czytelników (szczególnie tych starszych w wieku 60+) i zaprasza na cykl trzygodzinnych dyżurów komputerowych.

Więcej…

Co nas czeka w lutym w Bibliotece?

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w lutym do kawiarenek językowych, dyskusyjnego klubu filmowego, a także na gry planszowe i spotkania autorskie. Szczegóły:

Więcej…

"Z natury rzeczy” - taki tytuł nosi wystawa, na otwarcie której chcielibyśmy serdecznie zaprosić 10 października o godz. 18.00 do Galerii pod Tekstem.

Składać się będą na nią dwie wyjątkowe i różne pod względem użytego materiału ekspozycje. Z jednej strony zobaczymy kolorowe zdjęcia autorstwa Jana Wojtasika ukazujące piękno pejzażu leśnego. Ich autor, którego twórcze motto brzmi: ,,widoki, których nikt nie ogląda – smutnieją”, uważa, że w naszym życiu codziennym najtrudniej dostrzec urok najbliższego otoczenia. Z drugiej będziemy podziwiać przedmioty ze szkła (naczynia codziennego użytku, patery, mydelniczki, broszki, kolorowe szkła z magnesem) wykonane przez Tadeusza Szechowskiego. Przedmioty niezwykłe i niepowtarzalne. Na czym polega ich wyjątkowość? Bo powstały po przetworzeniu szklanych butelek – śmieci znalezionych przez Szechowskiego w lesie. Godzinami, cierpliwie, w swojej ukochanej leśnej pracowni nadaje tym przedmiotom nowe życie i w ten sposób nobilituje je do rangi sztuki. Czyni to w wyjątkowy sposób, wykorzystując tzw. fusing, technikę polegającą na stapianiu, wyginaniu i łączeniu pod wpływem wysokiej temperatury elementów szklanych. Szechowski tworząc swoje ,,leśne butelki” zwraca uwagę na problemy związane z recyklingiem i ekologią.

--------------------------------------------------------------------------

JAN WOJTASIK, nowosolanin. Prawnik z wykształcenia, z zamiłowania rowerzysta i fotografik naturalista specjalizujący się w dokumentowaniu pejzażu leśnego. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce krajobrazowej. Poza rodzinnym miastem, jego dorobek prezentowano już w Kożuchowie, Sławie, Zielonej Górze i Zamościu. W 2017 r. jego zdjęcia poświęcone pejzażom Pojezierza Sławskiego przez kilka tygodni mogli oglądać mieszkańcy Drezna. Kilkadziesiąt fotografii ukazujących piękno ziemi nowosolskiej opublikowano w albumach i prospektach reklamowych.


TADEUSZ SZECHOWSKI, nowosolanin, obecnie mieszkający w Lipinach. Ukończył Liceum Plastyczne we Wrocławiu, następnie studiował na UMK w Toruniu na wydziale Sztuk Pięknych. Miłośnik przyrody i wiejskiego życia.

--------------------------------------------------------------------------

 Zaangażowanie w realizację hasła ,,Ratujmy Ziemię" stało się obowiązkiem każdego z nas. Dlatego Biblioteka włącza Czytelników w tę akcję. Ziemię ratować można w różny sposób: sadząc lasy, segregując śmieci, ograniczając swój ślad węglowy...  Jeden z twórców naszej wystawy Z natury rzeczy robi przyrodzie piękne zdjęcia, a drugi z rzeczy znalezionych w lesie – piękne przedmioty. Obaj uwrażliwiają nas w ten sposób na to, że deficyt natury to deficyt człowieczeństwa.

 

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.com.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 3553430

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/